Profile
Blog
Photos
Videos
Gags og gøjl og Sian Ka'an
Nu er det jo en lille uge siden jeg sidst har skrevet og der er da sket lidt af hvert. Mandag holdt vi wellness-aften med ansigtsmasker og massage og stressless musik. Det var super hyggeligt. Jeg tror jeg gav Caroline massage i næsten en time. Det var i hvert fald lang tid.
Tirsdag havde Maria fødselsdag, og så skulle der jo være fest. Vi slog fællesspisning og fødselsdagen sammen og endte op med at få grillmad og jeg fik en ordentlig bøf. Den havde jeg godt nok også glædet mig til at få, og 2 stykker på størrelse med min underarm til 109 pesos er da vidst til at overkomme. Det var god mad. Jeg tog med de andre i byen, og vi endte som altid på Le ambassade også kaldt ambassaden på dansk :) Der skete ikke så meget den aften, så bartenderne blev ved med at komme med gratis shots, så det var vældigt. Vi var allerede taget i byen ved 9 tiden pga. vi ikke måtte larme, så ved 1 halv 2 tiden tog jeg hjem med to andre, og så var vi faktisk også friske til dagen efter. Det var der så nogen der ikke var, og det kunne man godt se på PUK dagen efter. Vi havde haft mandefald.
Onsdag giver Kristian os en opgave og han fortæller, at han har snakket med en mexicansk mand - "Carlos", og han havde en bygning han ikke fik noget ud af og han var villig til at rive lortet ned og bygge noget nyt op, og så foreslog Kristian os, at vi skulle komme op med nogle ideer til, hvad der kunne være det sted så det kunne blive attraktivt. Vi bliver så sendt ned til stedet og så har vi ellers halvanden time til at finde på ideer til hvad der skal være og alt hvad vi lige kan komme i tanke om. Så tager vi hjem og fremlægger det for hinanden, og Kristian er vildt begejstret for alle vores ideer og dem vil han da lige foreslå til ham der Mexicaneren. Det er vidst noget som er virkeligt, og måske Carlos tager en af vores ideer til sig og laver stedet sådan, men det er slet ikke sikkert. Jeg ved bare, at det var vildt sjovt at prøve at lege designer og tænketank for en dag. Vældig hyggeligt. Efter skole tager jeg på sushi-ken sammen med 6 andre og så får vi da lige sushi til middagsmad. Onsdag aften er der som altid Café social, men Caroline og jeg blev enige om at tage til Yoga kl. 19.00-20.00 og så kunne vi stadig nå til Café Social hvis vi havde lyst. Jeg blev vældig overrasket over at man kommer til at svede af yoga. Det havde jeg godt nok ikke regnet med. Det hele foregik på spansk, og det var ret udfordrende, for man var ikke helt sikker på, om man lavede det rigtigt, eller hvornår man skulle skifte position. Instruktøren var så flink at komme ned til os og fortælle os på engelsk hvad vi skulle gøre. Fx flex your left foot. Hun var rigtig sød. Jeg kunne godt tænke mig at prøve det igen, men jeg har fået ondt i nogle muskler jeg slet ikke anede jeg havde, så mon ikke yoga er en okay workout?
Torsdag lærte vi memoteknik i PUK, og det er så vildt at man bare kan gøre det. Nu er jeg blevet lige så sej som Morten. :) Så kan jeg bare lige huske 20 navneord i hovedet ved en simpel teknik. Det er for sejt. Og hvis I ikke tror på mig, så må I gerne prøve det af når jeg kommer hjem.
Fredag havde vi fri fra skole, og vi udnyttede dagen til at gå lidt rundt og kigge i butikker og tage på stranden. Jeg fik i hvert fald købt konfirmationsgave til Ida, så nu håber jeg bare hun kan bruge den, for den kan ikke byttes. Vi kunne ikke være så lang tid på stranden, for drengene havde planlagt en fest for os tøser, og der skulle vi være klar med maden til halv 6 så vi kunne gå ind på drengenes værelser og mingle fra 17.30 til 18.30. det var vældig hyggeligt. Så fik vi lige velkomstdrink, jordbær med chokolade og vandmelon med vodka. Drengene havde rigtigt flottet sig. Da vi så skal til bords komme alle drengene med roser og dem får vi så en af når de sætter os til bordet. Det var vildt sødt. Så fik vi også en lille opgave vi skulle lave i løbet af aftenen. Jeg var så heldig at jeg skulle lave tryllekunster hele aftenen. Det blev bare lidt tamt til sidst efter jeg havde lavet det samme korttrick 10 gange og havde trukket en mønt ud fra alles øre. Men sjovt det var det. Iben havde fået til opgave at holde en tale om lyst og det var virkelig en sjov tale. Hun snakkede om alle drengene og roste dem og sagde, at derfor havde hun lyst til dem. Det var vældig godt, men man skulle måske have været der for at se det sjove i det. Folk blev ret så fulde og vi havde fået lov til at blive i huset til halv 12 så det var vilde sager. Folk tog i byen, men pga. en irriterende hovedpine som jeg er sikker på var pga. rød -og hvidvinen tog jeg ikke med for jeg var sikker på mit hoved skulle sprænges.
Lørdag havde ALLE tømmermænd undtagen mig, så det var ret underligt at se, at der ikke var nogen udenfor omkring kl. 11.00 da jeg cyklede ned i byen for at skype med de gamle og Morten. Så fik jeg skypet i et par timer og tog derefter hjem og tog mig en lille lur og så kl.16.00 tog vi ned på noget der hedder ah cacao. Og jeg siger jer det var en sygt god kold kakao og brownie jeg fik. For chokoladeelskere som mig så er det virkelig et besøg værd. Jeg håber jeg kan komme derned igen inden jeg skal hjem for det var virkelig godt! Så tog vi hjem og bestilte pizza til aftensmad/natmad kl. 21.00 og så skulle vi ellers bare sove så vi kunne være klar til Sian Ka'an turen søndag morgen.
Så blev det søndag og tid til Sian Ka'an. Vi var godt blevet advaret om at vi skulle køre på en dårlig vej halvdelen af turen, men jeg havde godt nok ikke regnet med at det var sådan en dårlig vej. Ej det var belastende at køre på den der grusvej med 1000 huller overalt og bump og jah I må kunne forestille jer det. Og det var jo ikke kun 10 min vi skulle køre på lortevejen, men en HEL time. Jeg var lykkelig da vi endelig nåede frem. Så skulle vi ud at sejle og se en masse seje dyr. Vores guide Ariel (en mand) ville se, om han ikke kunne vise os krokodiller, men de gemte sig da vi var der, eller også var det bare for varmt. Vi sejlede videre og så så vi lige to skildpadder. Det var ret vildt. De kom kun op en gang imellem for at trække vejret, og vores bådmand vidste lige hvornår det var. Derefter sejlede vi lidt længere væk for at finde delfiner. Og om vi fandt delfiner. Det var vildt sejt at se dem igen. Det var virkelig et flot syn. Og denne gang fik jeg taget billeder af dem og optaget nogle film. De er ikke så gode, men det er lige meget, nu har jeg i hvert fald bevis på at jeg har set dem i levende live. Så sejlede vi hen til nogle fugle, og de var ret kedelige at se på, så det var fint da vi sejlede videre for at snorkle. Det var meget hyggeligt at snorkle og vi fik set en masse fisk jeg ikke aner, hvad hedder, og så så vi også en hummer nede i sådan en lille hule. Man kunne lige se dens følehorn stikke ud.Men jeg er kommet frem til den konklusion at jeg bedre kan lide at dykke end at snorkle. Det er meget mere behageligt at dykke og så er man også fri for bølgerne og strømmen. Efter snorkling blev vi sejlet tættere på kysten hvor vi kunne bade i havet. Det var krystalklart og man kunne se lige ned til sine fødder. Det var super lækkert, men det var bare en anelse koldt efter at have snorklet så vi var ikke dernede i så lang tid for vi var egentlig også blevet lidt sultne og så skulle vi jo ind og have mad på sådan en restaurant. Maden var sådan okay - Det kunne i hvert fald spises, og så skulle vi til at hjemad. Jeg er sikker på at turen hjem var længere end på vej derud. Jeg har ikke oplevet noget lignende. Ej den der vej den blev jo bare ved med at være der. Man kunne ikke sove pga. bumpene, og så da vi endelig kommer ud på den ægte vej med fantastisk asfalt så er jeg ikke længere træt og så vil jeg bare gerne hjem og i bad fordi man har indtørret saltvand over hele kroppen OGSÅ i ørerne. Det var en rigtig god tur og jeg er glad for at have set delfiner endnu engang. Vilde delfiner i havet er SÅ meget sejere end de der delfiner i fangenskab man kan komme ind at lege med. Fortryder ikke et sekund at jeg ikke tog med på delfintur i starten af opholdet. Det er jo SÅ meget sejere at se dem svømme frit i havet.
- comments
mor og far vildt lækker tur du der har været på.Delfiner ER bare dejlige dyr. Forstår dig godt. Knus