Profile
Blog
Photos
Videos
Efter 2 nätter och 3 fullspäckade dagar i Halong bukten så är vi nu tillbaka i Ha noi!
En upplevelse som kommer vi kommer minnas länge, med den storslagna naturen, genuina små flytande fiskesamhällen och den lilla gruppen vi åkte med "the five others" blev vi kallade efter en liten miss i vietnamesisk logistiklösning. Men inte bittra för det!
Som nämnt i tidigare inlägg så var Monkey Island höjdpunkten på våran lilla resa i bukten. Speciellt när man har den utsikten från sängen(bild)!
Kvällen och natten spenderades med en trevlig BBQ på altanen med alla besökare som uppföljdes av biljard sen avslutades kvällen med att alla gäster på ön gick ner på stranden och gjorde en stor ring och drack öl och lyssna på musik under en helt klar natthimmel!
Gårdagen bestod av att slussa sig tillbaka genom landskapet och korsa en stor ö med buss, där vietnameserna åter igen visa prov på problemlösning då bussen är för liten för alla packning och passagerare så lånar man plastpallar från lokalbefolkningen och ställer i gången i bussen, där jag(Daniel) fick glatt slå mig ner! Så nu kan jag bocka av den från min lista ;)
När vi sen gått i land i stora hamnen och bytt till en riktig buss som tar oss tillbaka till staden så möts vi av en rätt mäktig rödsol över staden som förvånat oss båda. (bild2)
- comments