Profile
Blog
Photos
Videos
Livet här i Brisbane rullar på. Jag har börjat jobba full tid i godis affären nu, så jag jobbar 5 dagar i veckan, antingen morgon eller kvällsskift och är ledig 2 dagar. Jag trivs bra med jobbet. Lätt som en plätt. Behöver bara dyka upp i tid och sälja godis till folk och titta på alla människor som häpnas över hur gott allt ser ut! :) Det är gott också! Svårt att inte äta godis hela tiden medan man är där. Plus att det nästan alltid finns gratis godis att ta hem, som vi inte kan sälja. Godis gris som jag e så får jag nog försöka skärpa mig snart, med tanke på tänder och vikt. Jag jobbar ganska mycket själv, vilket är synd, för mina arbetskompisar är super trevliga. Men vi jobbar i alla fall ca. En timme tillsammans varje dag, så vi hinner berätta vad som har hänt i affären.
Annars då. Jag har fyllt år, 24 är min nya ålder, måste försöka påminna mig så jag vet hur ung jag är. :) Födelsedagen började jag fira på fredag (1.6) med utegång i Fortitude Valley (området där jag bor) riktigt lyckad fest med trevligt sällskap och goda drinkar. Lördagen blev därför ganska slö, sov länge och njöt av en mysig filmkväll på kvällen. På sönda var jag ut och turistade igen, och tog bilder av vackra Brisbane stad i månskenet. Min riktiga födelsedag, som alltså var i tisdags bjöd på strålande sol och värme, några timmars jobb och sedan en utsökt middag. Så jag kan inte klaga alls. :) Denna hälj jobbar jag fredag kväll och sönda morgon, så det blir nog en ganska lugn helg. Men jag är glad att jag har jobb i alla fall, så jag kan spara pengar till min resa i västa Australien. :) Vi bokade föresten flygbiljetterna hem i veckan. Så vi flyger från Melbourne den 9 september, kommer till Hesa sent på kvällen den 10 sep, och tar morgonflyget till Vasa den 11 september.
Det var allt jag hade att berätta för tillfället. Ta hand om er där hemma! Hej svejs!
- comments
Jessica Vi bodde ocksa i Fortitude Valley nar vi var det, ett trevligt stalle! Vi ska boka in en traff antingen i sverige eller finland i september da! ha d sa bra!