Profile
Blog
Photos
Videos
Hej på er!
Hoppas ni har haft en jätte bra oh mysig lilla jul oh fösta advent. Här känns det fortfarande helt otroligt att det närmar sig december och jul, kommer nog att få ta julen först nästa år istället. Ja vill också skicka de varmaste kramarna till lilla Aline som blir 8 månader stor idag och jag väntar fortfarande på att få någon video eller skype date, piik piik till syrran.
Nu har vi fått reda på att det är sista dagen på jobbet imorgon. Först kändes det lite surt, men när man har börjat vänja sig med tanken, så ska det bli såååå skönt att få sluta jobba nu. Så nu e tanken att jag skall resa å leva i december och ett tag efter nyår tills pengarna tar slut och vi måste söka nytt jobb. Kommer antagligen att söka jobb på någon farm då. Men det får framtiden utvisa. Ikväll skall vi iväg till Josiah nu och fundera och boka resor inför de närmsta veckorna. Om vi har tur så kommer vi oss iväg redan denna helg. Jag skulle vilja åka på the great ocean road till Melbourne och/eller Byron bay innan vi spenderar jul och nyår här i Sydney. Resten av tiden skall jag bara njuta av Sydney med omnejd och ta ut allt av denna underbara stad.
Veckan har bestått av mycke program och mycke jobb. Har jobbat över 3 dagar men har också hunnit vara på bio, ätit ute flera gånger, firat min första thanksgiving hos Josiah, varit på Burlesque show med skumpa, tapas och lättklädda dansöser. Vi har vairit ute på drinks och pancakes och också varit kultrella och varit på en artshow 20 minuter från hamnen med färga och kållat på art from the street. Det har varit en aktiv och rolig vecka med lite sömn och mycke jobb. Så därför skall det bli så skönt också att få ledit nu och faktiskt få ta en ordentlig sov morgon, hinna uträtta ärenden och få sitt liv tillbaka.
Ha det så bra allihopa! Jag hör av mig igen nästa vecka.
- comments
Aline Tack för de varma kramarna! Mamma hälsar att hon nog har fixat skype nu! Bra mamma, tog inte alls länge :)
Carolina Nylund Va bra att ni ha laga skype nu! :) E va sista dagen på jobbe igår, så nu e ja ledi å har mer tid att skypa å. ÅSå vi kan försök si om vi hittar nain passli tid hoonje vikon. Passar e bäst på furimiddagan fö ni?
Jailyn Just the type of isnight we need to fire up the debate.