Profile
Blog
Photos
Videos
I dag er det den 14. september, og vi er snart halvvejs med vores kliniske modul. Tiden er gået hurtig indtil nu, og vi føler at vi allerede har oplevet utrolig meget. Vi har begge været meget glade for at være på børneafdelingen, da det har været lærerigt at opleve sygepleje til børn. Kommunikationen her er anderledes, og der handler ofte om at være kreativ og flytte barnets fokus fra ubehag til noget sjovt. Dette er en udfordring i sig selv, og ikke altid muligt. Til tider er det også hårdt at arbejde med børn, fordi det er svært at se små børn være så syge. Vi er hver især kommet tæt ind på livet at nogle af de små patienter, og har på vores måde forsøgt at gøre en lille forskel, så deres sygdomsforløb kunne blive nemmere. En af patienterne bliver passet af hendes mormor, og mormoren har sagt til personalet, at vi er som medicin for hendes barnebarn. Det er vidst den største anerkendelse vi kan få for vores indsats!
I næste uge er der konference på hospitalet. Dette betyder at vi har fri i denne uge, hvilket også kommer til at passe med de 10 uger vi så vil være afsted. Sammen med de andre piger har vi besluttet os for at rejse til Koh Tao, og derfra videre til Kog Phangan. Vi glæder os meget til at komme lidt væk fra det travle Bangkok, og opleve Thailands andre sider. Vi rejser sent lørdag, da vi lørdag skal på tur om dagen. Vi skal ud at se et vandfald med nogle af sygeplejerskerne fra pæd 5, som vi plejer at have det rigtig sjovt sammen med. Vi glæder os meget til turen, og til at se dem udenfor hospitalet.
Når vi kommer tilbage efter vores tur skal vi have vores sidste dag på pæd 5. Herefter skal vi videre til pæd 2, hvor vi skal arbejde med ældre børn mellem 5 og 15 år. Det bliver spændende at opleve hvordan kommunikationen ændre sig, når nu børnene er ældre.
- comments