Profile
Blog
Photos
Videos
Rhu House er et rigtig hyggelig hyggeligt B&B, men der er desværre rigtig dårlig netværk på mobilen, men der er dog WIFI, hvis man betaler for det. Så det gør jeg selvfølgelig så I der hjemme kan følge med i hvad vi laver. Vi stod op og fik en fin morgenmad. Derefter kørte Cambelton og spiste frokost. Linda som ejer stedet her var så venlig at ringe til det destilleri der er der og høre hvornår de havde en guidet tur. Det havde de på forskelllige tidspunkter, så vi valgte standart turen kl. 14. Vi kørte fra Rhu House om morgenen og kørte til et nærtlggende sted, hvor man ved i det lave tidevand kan se sæler, og vi så to! Vi havde noget tid som skulle bruges så vi gik lidt rudt i Cambelton og fik frokost på det der udefra så bedst ud. Destilleriet, hvor vi fik en guidet tur hedder Springbank Destillery, og er et lille bitte destilleri der producerer 200.000 liter whisky, hvilket ikke er synderlig meget. Springbank Destillery laver tre forskellige whiskys; Hazelbun (kornet udsættes IKKE for røg fra tørv), SpringBank (kornet udsættes for 6 timers røg) og LongRow (kornet udsættes for 40 timers røg). Guiden Jim var rigtig god til at fortælle og var virkelig stolt af det han var med til på destilleriet. Efter besøget på destilleriet kørte vi ad vest siden til Mull Of Kintyre, som Poul McArtney synger om i en af sine populære sange. Mull Of Kintyre er det sydligste punkt på Kintyre, og på de stejle klipper har mange små fly og dets passagerer ende deres dage grundet forvirringen i tågerne. Hjemturen tog vi af de mindre veje på øst siden. De smalle veje gør at turen hjem tog meget længere tid end turen derned, men sikke dog en udsigt! Wauw!
Da vi kom hjem havde jeg fået en mail fra Stewart om jeg kunne angive et nærmere ankomsttidspunkt. Det kunne jeg selvfølgelig og derfor ringede jeg til ham. Vi aftalte at skulle komme derover i morgentidlig kl. 9. Det bliver rart at se hvad det er jeg skal bo i, og få nærmere af vide hvad jeg skal lave.
Aftensmaden blev med stor velbehag indtaget på Star Fish Restaurant i Tarbert. Det er en rigtig hyggelig restaurant som åbnede i maj 2011. Den bærer præg af professionalisme og en hyggelig stemning, og så til sidst, undskyld mit sprog, skide god mad!
- comments


