Profile
Blog
Photos
Videos
Hej alla.
Torsdag morgon har. Jag(Julia) var uppe med tuppen for att kunna skypa med pappa min. Fast det var inte sa farligt. Har hittat ett fik pa var gata som oppnar klockan sju pa morgonen med gratis wifi. Perfekt for skypedejter. Slipper man vacka hela huset. Har suttit har i tre timmar nu och fixat lite praktiska saker och pratat med vanner. Jag maste bara saga att jag ar kar i det har fiket. Ni ska se deras frukostar! Och sen ar det ett sant mini fik som har kansla, fattar ni? Inget stort kedjefik. Haha jag kan verkligen hacka upp mig pa sanna har saker. Kommer definitivt bli deras stammis. Nog om det.
Jag har fatt jobb pa Esprit i bondi junktion. Jattekul! Tror jag borjar nasta vecka. Da pappa, da ska jag laga lyxig mat. Just nu ar den i enklaste laget, med grot ar underskattat eller hur?
I sondags var jag och malin och traffade en bekant till mig som heter Jesscia. Hon pluggar har via Lunds univeristet. Vi hangde med henne och hennes kompisar att grilla hamburgare vid norra bondi till solnedgangen. Riktigt mysigt(finns bilder) sen var det semifinal i Rugby(inte for att jag har nagon koll hur man spelar det eller sa). Vi gick till ett stalle dar det var knokat med folk. Vi akte dock hem ganska tidigt for vi var strandkladda och alla var for inne i matchen sa det blev inte sa mycket prat.
Idag provjobbar Malin. Sa nu haller vi alla tummar att det gar bra. Min dag bestar av att storhandla... Eller ja, vi far se hur det gar. Hors snart igen fran vart nya alsklingscafe. Puss fran julle
- comments



boel Så härligt att läsa ditt inlägg idag. Känns som om bitarna börjar falla på plats! Förändring är jobbigt och att inte känna till saker tar energi. Men som vi sagt förut, väljer man att ta sig igenom det som är lite svårt vinner man verkligen någonting. Livet som pågår... lite upp och lite ner... Håller tummarna för Malin nu. Kramar till er båda :-)
faster Anette Hej Julia! Oh vad kul och härligt att höra hur allt verkar falla på plats. Jag har skrivit till dig via FB. Men det kanske är så att du kan komma åt dessa meddelanden.
Kelly Congrats on the job, Julia! Hope you get a nice discount in the boutique:)