Profile
Blog
Photos
Videos
Quebrada de Humahuaca er lykken.
Eventyret ind i dette omraade startede i Jujuy, hvor vi lejede en bil i 24 timer. Vi forlod Jujuy og koerte til Purmamarca, hvor helt utrolige bjerge ventede. Derefter koerte vi over et bjergpas, som bilen klarede med noed og naeppe. Paa den anden side ventede et syn, som vi sent vil glemme: Salinas Grandes, saltsletterne. Da det er umuligt at beskrive med ord, da der jo faktisk ikke var noget som helst, vil vi henfoere til billederne :) . Paa vej tilbage havde vi et stop, da vi ville tage billeder af nogle lamaer. Efter en vild jagt efter gode billeder, satte vi os tilbage i bilen og koerte godt 100 meter, hvorefter vi hoerer noget falde af taget. Der gaar et par sekunder foer det gaar op for Lasse, at det er hans videokamera, som han har glemt paa taget. Alt liv forsvinder ud af oejnene paa ham. Stumperne af kameraet finder vi hurtigt, men maa lede i en lille time foer vi finder hukommelseskortet. I stedet for at blive vrede over det oedelagte kamera, faar Soeren vendt situationen, saa vi bliver glade for, at vi har fundet hukommelseskortet.
Vi koerer videre og tager en overnatning i Tilcara.
Dagen efter tager vi tilbage til Jujuy, hvor vi afleverer bilen. Bruddet med kameraet betyder, at Lasse maatte koebe et nyt. Da det var gjort tog vi bussen til Humahuaca. Men hvad der efterhaanden er blevet en vane er igen blevet en realitet: Vi koerte for langt og maatte staa af i en by, der hedder Abra Pampa og ligger 70 km. fra Bolivia. Om byen skriver vores Rough Guide bog, at det er en by hvori man ikke skal tilbringe en nat, men man kan blive noedt til det. UPS. Vi overvejer situationen og tager en taxa tilbage til Humahuaca.
Her har vi vaeret siden og vi elsker det. De foerste dage boede vi i "byen", men er nu flyttet til et nyt hostel, som ligger lidt laengere ude. Familien som ejer og bor paa hostellet er de gladeste mennesker i verden og deres 2-aarige soen er meget livlig. Vi er meget interessante i hans oejne, og han opsoeger os med stor begejstring. En begejstring der dog er gensidig :)
Dette sted vaekker en foelelse i os, som giver os lyst til at blive for altid (vi skal nok komme hjem). Her er varmt om dagen, koeligere om aftenen, soede mennesker, flot natur, ingen unoedvendige ting, men bare liv og glade dage. Humahuaca er omringet af flotte bjerge, som en dag gav os lyst at proeve kraefter med vores trekking-skills. Derfor besluttede vi at tage deropad og se hvor langt vi kunne komme - LANGT. Fed oplevelse og en kaempe succesoplevelse for os begge.
I aften skal vi proeve at lave asado/steg som argentinerne goer det, men denne gang uden hjaelp fra andre amigos.
Paa torsdag d. 2 februar tager vi til Mendoza hvor Mads Loennberg, Tobias Rasmussen, gratis hotelophold og store maengder vin venter.
- comments


