Profile
Blog
Photos
Videos
Nu hvor jeg endelig har computermuligheder igen skal jeg da lige updatere min blog endnu en gang... og saa er ejg jo i USA... saa tiden staar bestemt ikke stille for mig!!!!!
Idag og jeg til Hollywood Boulveard... det er den gade i LA hvor hver stjerne har en stjerne i jorden! Det er totalt turistet og eegntlig ikke saerligt interessant... men ret saa sjovt at opleve. Men som jeg foeler hver gang jeg gaar rundt i LA... saa har jeg ligesom vaeret der foer. Man har jo set det hele paa TV! busturen derhen koerte vi forbi Beverly Hills! Det saa ud noejagtig som det goer paa TV! Saa maerkeligt. Da jeg rejste i NZ kunne jegs e en amsse billeder af et bjerg og tanke...wauw! Men naar jeg kom derhen tog bjerget stadig my breath away...! det kan man ikk sige at Hollywood gjorde. Det var virkelig som man ku forvente det. Tusinde af turister, folk der proever at saelge dig en masse crap, kopier af Marilyn Monore, der vil ha du skal tage et billede med hende og ingen kendte! MEN men men... turen var bestemt ikke forgaves. MJ, Michael jackson, doede jo for en lille uges tid siden, som I nok ved (hvis jeg fandt ud af det paa Fiji uden TV og internet... saa ved I nok alt om det). Der var masser af mennesker ved hans stjerne og en masse blomster og gejl. Ret sjovt at opleve! Og fik et billede med hans stjerne. Ved ikk helt havd det betyder. Men det var noget af en kamp at faa billedet... saaa FEDT nok! var der med en NZs pige jeg meodte i bussen. havde min NZ troeje paa... saa hun troede jeg var kiwi (den anden person indenfor to dage der tror jeg er kiwi... har aabenbart en kiwiaccent... sjovt at alle i NZ troede at jeg var amerikaner eller canadier...!)
Efter Hollywood tog jeg til Venice Beach.........WAUW!!! Det er bare det vildeste sted i LA! Saa sejt! Virkelig mange freaky typer af mennesker... men ogsaa de fedeste toejboder! Loved it! Men loeb graedende vaek, fordi jeg fik brugt alt for mabneg penge. jeg mener toejet var ret billigt i forhold til rigtige butikker... men koebte alt for meget!!! Saa dumt! Har brugt saa mange penge! Og jeg ahr ingen ide om, hvordan jeg ska faa plads til det hele i min backpack. Da jeg forlod Fiji havde jeg 19.8 kg... vil slet ikk taenke paa vaegten nu. Stakkels min ryg!!! Og nu hvor jeg taler om penge. USA er slet ikk saa billigt! troede virkelig det v ar et billigt land. men naar man er vant til NZ er det altsaa kaempe dyrt. Tingene koster ca det samme... men en amr dollar er cirka dobbelt saa meget som en NZ dllar... saa det er ret daarligt for mig. Og hostellet er bare saaaaaaaa dyrt! Men damn det er godt! Der er gratis film hver aften paa en kampe skaerm, gratis morgenmad, varme bade og pigerne ejg deler vaerlse med er bare saa soede!!! Og Santa Monica er bare saadan en laekker bydel. men har hele tiden lyst til at graede, fordi der er saa mange gode butikker her (DE HAR H OG M... !!!!! Og urban Outfitters!!!! Har savnet de butikker saaaaaaaaaa meget!) - og alle folk er bare saa smarte... og jeg er absolut ikke!!! Jeg har vaeret i NZ for alenge... og i NZ er mode ikk rigtig et emne... der er bestemt mode... men det er bare ikk saa smart som i resten af verden (noget med at vaere isoleret, tror jeg!!)! saa ja kaemper lidt med at jeg bor i saadan en smart bydel... men cool er det! Selvom det er haardt for min selvtillid:)
I morgen tager jeg til Universal Studios og i overmorgen tager jeg bussen til San Diego, hvor min udvekslingstuderende, Florence, tager imod mig... og saa skal vi fejre 4.juli sammen. Blir saa fedt! Hun har lige foraldt DK for en uge siden efter et helt aar i DK... saa glaeder mig til at hoere om hendes tid i DK. Maaske kan hun opdatere mig lidt:)
- comments