Profile
Blog
Photos
Videos
En hurtig update:
Vi er i dag lige kommet tilbage til Kathmandu efter at have vaeret i Pokhara i 5 dage. Anne var desvaerre syg de foerste 2 dage, saa der holdte vi os paa hotellet. Jeg (Iben) fik dog gaaet en tur ned til Phewa Lake i ny og nae, naar Anne laa og sov. Og hvor er der flot - desvaerre var der skyet det meste af tiden, saa vi kunne ikke rigtig se bjergene. Ellers var stjernehimlen saa utrolig flot, naar der ikke var nogen skyer. Meget fredfytldt sted i forhold til Kathmandu. Anne fik det efterhaanden heldigvis bedre tredje dag. Jeg var ved at blive bekymret, men hun fik noget Imodium, hvilket med det samme hjalp. Hun var frisk igen om loerdagen, saa der var vi total aktive: vi gik den laaaange vej (tog ca. en time) op til The World Peace Pagoda. Det er en stupa, som blev lavet af buddhistiske munke for at fremme fred i verden. Den var storslaaet og flot og udsigten ud over soen var helt fantastisk. Derefter tog vi videre til Devi's Fall, som er et vandfald + besoegte en grotte. Igen, flot!
SAA kom soendag hvor den nepalesiske helligdag "Holi" blev fejret. Det er farvernes fest, hvor man hele dagen sproejter maling paa hinanden. Foerst turde vi ikke gaa unden for vores hotel, men efter vi havde taget noget gammelt toej paa, fik vi begivet os ud - og hvor var det fedt! Alle folk er glade og ALLE speorjter med maling eller kommer hen til en og siger "Happy Holi", og saa faar man ellers maling i ansigtet. Saa efter 5 min var vi ikke laengere blege men fyldt af farver. (Se billeder paa facebook.) Det var en fed dag!
Ellers har vi nu 2 dage tilbage i Kathmandu foer turen gaar til Thailand. Det glaeder vi os til. Og i aften skal vi spise paa OR2K, hvilket er en mega laekkert spisested. Jatak.
Hav det godt og hygge hejsa :)
P.s Nepali te er godt!
- comments
Mads Najs! Det lyder bare super laekkert.. og flot med bjergene! Hvordan er temperaturen.. er det koldt oder was.. hvor hOjt ligger Kathmandu og Pokhara? Hilsener fra det varme Brasilien!