Profile
Blog
Photos
Videos
Hej alle sammen.
Saa kunne jeg lige finde tid til at skrive igen. Der er sket rigtig meget siden sidst. Jeg har faaet mit dyjjercertifikat, men har endnu ikke vaeret ude at dykke selv. Vi har haft projekt uge i sidste uge. Jeg er kommet paa projektet "plant en palme" og goedning lavet af seaweed(tang). Det er nogle rigtig spaendende projekter og isaer goedningsprojektet vil vaere en hjaelp for lokal befolkning. Saa kan de goede deres planter med seaweed som de har en helt masse af hernede. Plant en palme gaar ud paa at turister kan komme kokospalmer som de saa skal plante i Paje men en lokal kvinde, kvinden faar saa palmen. De kan bruge palmerne til rigtig meget, saa derfor er det meget vaerdifuldt at have dem.
Regntiden er ved at begynde og det goer det lidt besvaerligt at vaske toej, men ellers er det egentlig ikke saa slemt. Der kommer for det meste en kaempe regnbyge som er ovre efter noget tid og saa klarere det op indtil den naeste kommer. Jeg tror aldrig er har oplevet saa heftig regn eller torden, det er helt vildt!
Vi har haft bad taste party i sidste weekend. Alle var klaedt grimt ud og det var en rigtig god fest. fantastiske billeder der blev taget. Lidt synd at det er saa svaert at uploade billeder, eller skulle jeg nok have gjrt det.
Ha det godt
- comments