Profile
Blog
Photos
Videos
Hej alle sammen hjemme i det efterhaanden kolde Danmark
Saa kom Signe og jeg langt om laenge hen paa lidt varmere himmelstroeg. ;) Til det lidt mere eksotiske Australien :D
Efter at have sendt en god solid pakke til de gamle, med alt hvad der hed lukkede sko, fleece troejer og en god omgang souvenirs, stroeg vi afsted mod lufthavnen fulde af forventninger til hvad vi nu skulle opleve :)
Efter, hvad vi selv mente, var alt for langtid i et fly, smaa 2,5time, mellemlandede vi i Sydney hvor vi skulle side i 5timer... GAB! Men da flyet endelig lettede var vi godt tilfredse.
Vi fik dog lidt af en haard start, da vi var afsted med en masse soede engelske pensionister. Jeg var kommet til at sidde ved siden af en soed aeldre dame som snakkede paa livet loes om hvor fantastisk Australien var. Efter et stykke tid i luften faldt hun i soevn, og pludselig begynder hun at glide over imod mig med vidtaabne oejne og mund. Signe og jeg var sikre paa vi skulle til at yde foersehjaelp i flyet, men efter lidt kontakt forsoeg vaagnede hun op, og fortalte at hun bare havde droemt! Skraemmende start. puuuha. hehe
Men vi ankom ellers vel til Cairns city og sikke en forandring. Vi havde jo ikke vaeret uden for en doer siden vi forlod NZ, saa da vi satte foden udenfor i Aus, blev vi ramt af en varmepude af den anden verden... kl. var 21.30 og det var ca.25 grader udenfor! SHIIIT.. hehe.
Vi havde fundet vores vej til et Girl Hostle ikke langt fra Cairns centrum, da vi efter den sidste tid paa NZ var blevet traette af pis paa braettet. Her blev vi en uges tid hvor vi moedte en soed fransk pige, Aude, som vi forhaabentlig moeder igen i Canberra :)
Den foerste dag i Australien gik med at ligge ved Lagoonen, godt indsmurte i solcrem og taet paa skyggen. hehe.
Men derefter gik det ellers derud af. Vores foerste plan var at nyde den foerste uge i Aus, kun med strand, vand og mad ;) men det blev hurtigt lavet om, for 2dage efter vores ankomst var vi paa vej ud for at udforske en lille del af den nordoestlige Australien. Vi skulle paa en vandfaldstur rundt i Cape Tableland :) Vi tog tidligt afsted, Aude, Signe, jeg og en masse andre piger - typisk nok. hehe. Som i kan se paa billederne var det nogle flotte vandfald vi kom rundt og se... Normalt ville der vaere mere vand i dem, men lige pt er der lidt toerketid i Aus, saa derfor - ikke saa meget vand. heh. Men det gjorde det ikke grimmere af den grund :) Og paa hjemturen saa vi en soed lille trae kaenguru. Ja, det er en kaenguru der sidder i traet. heh. Den eneste art af kaenguruen der udelukkende lever i traerne... heh.
Dagen efter gik turen saa Nord paa, mod Cape Tribulation, som er en regnskov der ligger nord for Cairns. Her havde vi valgt at ta en overnatning, saa vi kunne komme ud og vandre i regnskoven om natten for at se en masse natte dyr. Turen derop og hjem er der ikke meget at skrive om, og det er der egentlig heller ikke om nattevandringen, da det var lidt af en skuffelse! Vi havde regnet med at se en masse forskellige dyr, saa som slanger, trae froer, edderkopper og ja meget forskelligt og det eneste vi saa var graeshopper, edderkopper og en skorpion! Lidt surt, men okay, hvor mange kan sige at de har vandret rundt i en regnskov by night :D
Paa hjemturen skulle vi paa krokodille cruize paa Daintree river. Vi saa skam hele 2 krokodiller, men jeg har en svag mistanke om at de ikke er aegte. For selvom de var varmt, saa roerte de sig ikke en milimeter selvom vi kom helt taet paa... hmmm. Men vi kan sige vi har set en krokodille. hehe.
Da vi kom tilbage til Cairns var ikke mange minutter om at faa booket vores naeste tur, som skulle vaere snorkling paa Great Barrier Reef :D Saa afsted med os igen og hvilken tur:) Vi kom helt taet paa fisk, smukke koraller og azurblaat hav. Det var saa laekkert og naar vi ikke laa i vandet laa vi paa daekket og slikkede lidt sol;)
Egentlig havde vi kun koebt en snorkling tur, men ombord paa baaden fik vi at vide, at hvis vi ville se en Nemo fisk saa skulle man dykke. Saa vi skrev os begge to paa til et dykkerkursus. Signe sprang hurtigt fra men jeg var klar paa leg. Jeg fik hele udstyret paa og kom ogsaa under vand. Men da jeg foerst var kommer under, RIGTIG under, kunne jeg ikke. Det var super klaustrofobisk... Jeg var super skuffet over mig selv og vil bestemt proeve igen, men det var aabenbart bare ikke dagen og stedet for mig :( Men heldigvis fik vi nogle gode snorkle minder med i baggagen :) Som kommer herind senere, vi havde nemlig lejet et undervands digital kamera... bop bop bop, fint skulle det vaere ;)
Naar men tilbage paa Hostle igen, havde vi IGEN problemer med vores saa kaldte planlagte buspas. Vores rejse'agent' eller hvad man nu kalder det havde glemt en lille, men vigtig detalje, nemlig at give os vores pinkoder, saa vi kunne booke vores transport rundt i Aus.... Saa Signe og jeg stressede rundt torsdag aften i Cairns for at finde nogen der kunne hjaelpe os, for Greyhound kontoret var jo, som alle andre, lukket kl. 20... Men vi fandt en soed pige der hjalp os igennem vores lille krise og vi stroeg afsted med bussen kl.00.25 - Nu startede eventyret for alvor :)
kl. 05.30 landede vi saa i Townsville godt moerbankede, men med lidt ekstra penge paa lommen da vi jo havde sparet en overnatning paa et hostle ;)
Vi fandt et hostle og tog en lille time paa oejet og stod op friske og fro til en dag ved lagoonen ;) Vi fandt hurtigt ud af at Townsville ikke lige var vores sted, saa vi bookede en tur ud til Magnetic Island. En oe vi egentlig ville ha sprunget let og elegant over - men gudskelov gjorde vi ikke det. Her fik vi nemlig en paa opleveren!
Da vi kom over til oeen hoppede vi ombord paa en bus der koerte rundt paa oeen. Vi havde hoert der var en tur man kunne gaa, hvor der var god chance for at se vildtlevende koalaer... Saa den skulle vi da gaa :D Hold da fast en varme og kl. var kun omkring 10... Fy for den lede roedbede hvor vi svedte som heste, men det var alt besvaeret vaerd - for vi saa vores vildt koala bamse, saa dagen var reddet :D
Efter vores lille gaatur paa en lille times tid i stegende hede, tog vi et velfortjent pust ved Horseshoebay, med en lille laekker udsigt(se billede) Derefter gik turen til Koala Sanctuary, hvor vi havde chancen for at holde en koala. Vi havde egentlig ikke forventet det store, bare en rundvisning af dyrene ogsaa billedet hvor man holder en koala. Men hold da op! Her kommer man taet paa dyrene! Vi fik lov til at holde alle de dyr vi moedte, undtagen lige de store krokodiller paa 1,5-3 meter ;) ogsaa edderkoppen! Det var simpelhen for ulaekkert. haha.
Og da vi troede at turen egentlig var slut blev vi bedt om at vente et oejeblik under et trae fuld af en lille papegoeje ligenden fugl... Og hvilken fest! Grundet til at der var saa mange lige der, var fordi de vidste det var fodringstid. Saa os der havde vaeret paa en guidet tour rundt i den lille Zoo fik en klump snask i haanden ogsaa skal jeg ellers love for at de fugle ikke var bange for mennekser mere!!! De var ALLE vegne paa en. haaret, skuldre, arme, tasker - alle steder de kunne faa en plads var der en fugl. Det var en super fed oplevelse at vaere SAA taet paa dyrene.. heh. Man gik ikke derfra uden skrammer eller begyndende tinitus, for fuglene var da bedoevende ligeglade med at de sad og skraeppede liige ind i ens oere.. hehe.
Dagen efter gik turen til Airlie Besch hvor vi stadigg befinder os, men det er en helt anden historie ;)
Jeg savner jeg alle rigtig meget! Det bliver svaerer og svaerer at vaere vaek fra jer. Jeg nyder at vaere hernede, men i er i mine tanker hele tiden.
Elsker jer og haaber i alle har det godt
1000 varme knus og kys fra mig
- comments