Profile
Blog
Photos
Videos
Dagen startede tidligt da vi skulle vaere ved blackwater rafting firmaet kl. 8.45. Da vi ankom skulle vi hurtigt udfylde lidt forsikrings papirer, men derefter gik vi i gang med at paafoere os vaadedragter. Efter en 20 minutters tid var alle paaklaedt og vi blev koert ud til en flod hvor vi skulle oeve os i at hoppe i vandet med gummiring. Dette gik fint for os, der var dog nogle asiatere paa holdet som tydeligvis ikke havde vaeret i vand foer, men de overlevede da med lidt hjaelp.
Her efter gik vi op ad bakke mod hulen hvor vi skulle kravle ned. Turen igennem grotten var utrolig spaendende. Vi laerte lidt om glowworms, som viser sig bare at vaere maddiker, som laver lort der lyser. Det var ikke den store action fuldte tur, men vi hoppede dog ned af et par smaa vandfald.
Efter rafting koerte vi nord paa mog Hamilton hvor vi fandt en fin camping plads. Aftensmaden blev en rigtig god gang koedsovs, efter gaarsdagens vegetar ret var dette dejligt.
- comments