Profile
Blog
Photos
Videos
Vi kom lidt senere ud af San Francisco end planlagt. Så egentlig havde vi lidt travl, vi ville gerne nå mindst halvvejs op til Oregon. Det nåede vi så ikke …
I stedet for brugte vi nogle timer i Muir Woods for at se på meget store træer og gå en nem turistet rute. Det var flot, men ikke det vilde i forhold til hvad vi havde set tidligere. Så der er egentlig ikke så meget at sige til det andet end at det var flot.
Derefter kørte vi så videre til Point Reyes hvor vi fik noget frokost. Klokken var allerede 15, så vi besluttede os for at blive der. Det er en lille halvø-lignende-ting der er RIGTIG flot. Vi så en masse Elk (ikke at forveksle med Elge som er dobbelt så store), sæler og flot natur. Der er rigtig mange klipper og et lille fyrtårn ude på spidsen. Snart begyndte der at blive tåget og koldt, så vi kørte tilbage til campingpladsen som ligger længere inde på landet, så der var stadig solskin og klar himmel. Vi havde Wi-Fi på campingpladsen, men vi gad ikke virkelig bruge det, vi vil hellere bruge tiden på at hygge over god mad.
Næste dag stod den så på kørsel. Vi kørte faktisk hele dagen og nåede lige op over grænsen til Oregon hvor vi tilbragte en nat på en campingplads. Dagen efter kørte vi lidt videre op ad kysten for så at køre øst på imod Crater Lake National Park. Det var to lange dage kun med kørsel, men naturen var så flot, så det gjorde ikke rigtig noget.
Crater Lake var en gang en stor vulkan som eksploderede for mange år siden, så nu er det bare et stort krater der er fyldt med vand. Det var sindssygt smukt, men også virkelig koldt, for der lå virkelig meget sne endnu (vi snakker om flere meter!). Heldigvis åbnede de den ene vej halvvejs rundt om søen dagen vi kom, så vi nåede at få set lidt af parken. Men jeg må nok tilbage til sommer og se det hele.
Vi kørte tilbage til vores campingplads som lå længere nede i dalen, så der var rigtig dejlig varmt. Campingpladsen var fantastisk. Næsten ingen andre mennesker, kun lige nogle enkelte som vi sad sammen med hele aftenen og snakkede. Vi sad lige ned til en flod som vi kølede vores øl i og det hele var perfekt!
Dagen efter kørte vi så hele vejen til Vale som ligger ved Ontario, lige op til grænsen til Idaho, for at møde min familie. Vi startede turen ud med 40 miles (det vil sige ca. 65 km) på grusvej. Først troede vi at vores gps var ved at bortføre os. Den sagde at vi skulle køre 150 miles på den vej, men heldigvis blev den til asfaltvej J
- comments