Profile
Blog
Photos
Videos
1. marts - 2. marts
Vi fik taget afsked med vores skønne familier og venner, steg på toget og drog mod første stop, KBH. Vi sov hos Mike Huzak, som har været meget gæstfri. Om aftenen tog vi i byen, for at drikke nogle gode danske øl med Mike og Niclas bror chris.
Tirsdag morgen tog vi flyet fra Kastrup til Helsinki. I Kastrup så vi Gus Hansen og i Helsinki lufthavn snakkede vi med en berømt snowboarder, Peetu Piironian.. Vi fik hans autograf på pc sleevet!! - I Finland har vi boet hos tre studerende piger, som viste sig at være meget gæstfri og sjove.
Dagen efter ankomst tog vi ind til byen i god tid, vi havde lavet madpakker. Vi så en hel masse i byen, bl.a. et museum. Vi snakkede også med en hel masse mennesker, og det har været rigtig sjovt. Vi har endnu ikke mødt ubehagelige mennesker, og det er rigtig rart. - Vi tog nogle sjove billeder af os, fremkaldte dem og satte dem i en ramme. Vi forærede dem billederne som en værtsgave..... Vi tror de blev glade for den:) Om aftenen lavede vi mad til os selv og nogle af pigerne, som er vegetarer. Det var helt okay…. Senere tog vi i byen.. Den vildeste, sjoveste bytur vi længe har været på - det var skønt..
3 marts + 4. marts
Efter at have ryddet op i køkkenet, tog vi ned på Sushibaren Tokyo 55. Her fik vi buffet til 15euro. Det var helt vildt godt, og vi spiste begge to ekstremt meget, fuld valuta for pengene - vi har helt sikkert været en underskudsforretning for firmaet. Med vores lettere tømmermænd og mangel på søvn, tog vi ind til byen for at møde finnen Juho. Juho var temmelig speciel, men på en god måde. Han havde en meget tør og ironisk humor, og vi nød hans selskab. Han tog os først med på statens museum for kunst, hvor vi brugte flere timer på at kigge på billeder - hårdt men lærerigt.! Senere tog vi metroen ud til provinsen, hvor vi fandt en campingplads kaldet Rastali Camping. Her skulle vi opleve den ægte finske sauna! Saunaen var meget varm, og luftfugtigheden høj. Efter saunatur skulle vi gå ca. 70 meter på en grusvej, inden vi kom ned til havet….. Vi var enige om at nu skulle det bare overstås, vi skulle bare i det isnende vand, som var under nul grader, og hurtigt ind i den dejlige sauna igen. - Det var en ubeskrivelig kold fornøjelse, og turen tilbage til saunaen var meget ubehagelig for vores frosne fødder på de skarpe sten.. Da vi kom tilbage i saunaen var vi alle i meget godt humør, og endelig kunne vi understege, at nu var vi ægte vintervikinger!! Vi besluttede os for at tage endnu en tur i havet, og en rulletur i sneen, inden vi tog metroen til Kalio, hvor man får Helsinkis "billigste" øl til ca. 25kr pr. stk.
Resten af aftenen slappede vi af, og snakkede med pigerne.
Her dagen efter har vi fået sagt farvel til pigerne, og sidder nu alene i deres lejlighed. Vi skal have pakket og tage bussen til lufthavnen, hvorfra vi skal flyve ti timer, inden vi lander i Bangkok.
- Dagen i dag har, for Jespers vedkommende, været med blandede følelser, da det jo er dagen i dag at hans bedstefar skal begraves.
"Jeg ville have skrevet til Gitte inden begravelsen startede, men jeg havde glemt at tage højde for tidsforskellen. Jeg håber at begravelsen kommer til at være fin. Jeg er lige nu glad for, at jeg har truffet mit valg om, at jeg bare skal rejse. Jeg har jo taget afsked med bedstefar - og jeg har haft de bedste dage her i Helsinki med Niclas!!
Moika fra Fiiiinland.!
- comments