Profile
Blog
Photos
Videos
hej alle derhjemme.
saa er vi kommet til nepal,m vi ankom til kathmandu. byen hvor der larmer og synet af heste grise koer fisk og faar er.
vi var der i 2 dage ogs[ tog vi til pokahra. vi koerte i bus i 8 timer, en lokal bus. foerst braekkede den ene nepaliser sig derefter den anden. og til sidst natascha som ikke havde en pose saa det var ud over en mand.bussen lugtede af svedige nepaliser, og der var meget trangt.
vi raftede paa midt vejen det var sjovt, og skal proeves igen.
vi koerte i 10 timer, men 200 km. vejene er bumpede og ujevne.og man er aldrig sikker paa mand overlever en bustur. den eneste troest er dog at vi ikke blev placeret paa toppen af bussen tag.
vi moedtes med anders og tobias, dem tog vi med ud og canoying det er rapelling ned af vandfald. vi rapellede 27 meter ned af vandfald og slide det var det vildste vi har proevet. doeden strafede da hovedet.
busturen hjem var som altid. vi vidste ikke omn vi skulle overleve. forruden springer mens vi korere og ingen ved hvorfor. polti kommer, faar boede, men det er dog ikke for knust forttudre, men for overlaas, m;arkeligt systerm. 20 kr boede.
pokhara har vi besogt lokal familie, fattige. 20 mennesker i et skur boede sammen. fik tilbudt hash af faren paa 80. sagde dog nej tak. og gav dem aftensmad i stedet.
i dag har vi kajaket, lavet groenlander vendinger og andet sjovt. var dog ved at miste koncentrtionen tilsidst, meget haardt. tager paa tur de natse 3 dage, hvor vi overnatter paa strande i telte. i stor flod, ligesom river rafting. dette skal vi med anders og tobias.
vi oplever noget hele tiden, og det hele foles som om vi har varet her i mange uger. det er bare for fedt, og nepal er saa smukt. vi moeder menensker hele tiden og snakker meeget engelsk.
vi glaader os til mere ektrem sport paa vores vej. bungy jump, mere rafting og trekking i bjergene.
alt er godt og vi lever. vi nyder hver dag. der er koldt om aftenen med varmt om dagen.
god arbejdslyt derhjemme.
ps. det er anden gang vi skriver dette indlaeg da det hele fordsvant aaavvvvv..
knusser herfra. hep hej .. ,
- comments



Søster Ingeborg Hej Natascha! Det lyder virkelig fedt og super sejt billede. Godt at høre at i har det godt! Fortsæt god tur!
Lise Lotte Skønt at høre at I oplever en masse- og dejligt at høre om de vilde ting - når de er vel overstået!!! Glæder mig til at høre mere. Kæmpe Moster knus fra Lotte.
Bettina mor Hej Natascha hvor er det fedt med det hele!!-og dejligt i også overlevede den hårde bustur og de andre vilde udfordringer,.knus fra mor
Oskar Skovbak Iversen det lyder som der kan blive mange spændende busture standarden er jo nok nogenlunde det samme. fortsat rigtig god tur og pas godt på jer selv. Knus fra Bodil og morfar
Christoffer Hej med jer. Det lyder godt nok spændende og vildt, godt at høre at i har det godt. Vi må snart Skype :) Vi ses
LEIF NIELSEN HEJ SER GODT UD - OG SPÆNDENDE - TÆNKE TÆNKE - RISIKO VUDÉR FAR & MOR I ÅBYHØJ
Mette Skovbak Hvor lyder det fantastisk spændende og lidt vildt og lidt farligt :-) Vist lige noget for jer..... og godt at høre at I har overlevet indtil nu. Pas på hinanden !! Og nyd friheden til at gøre hvad I vil !!! Knus og tanker Mette og co
Nanna Munk Hvor er i bare seje, alle 4 :) Håber i passer på hinanden! Glæder mig til en bajer på posten når du kommer hjem, søde Natascha :) Knus Nanna