Profile
Blog
Photos
Videos
7-8 lomapäivä.
Aamulla tienvarteen odottelemaan paikallista bussia joiden aikatauluista meillä eikä meidän hotellin henkilökunnalla ollut mitään käsitystä. Bussia odotellessa joku paikallinen business-mies otti meidät kyytiin ja lupasi viedä meidät päätielle josta busseja kulkee useammin Nadin keskustaan tai Lautokaan. Matkalla yritti tehdä sopimusta, että olisi lähdetty tutustumaan seuraavana päivänä johonkiin kasvipuutarhaan. Lupasi tulla noutamaan meidät seuraavana päivänä klo 10. Emme tiedä kävikö noutamassa kun ei silloin oltu hotellilla.
Päätieltä hyppäsimme paikalliseen bussiin ja matkustettiin tutustumaan Lautokan kaupunkiin. Matka kaupunkiin kesti noin tunnin paikallisten asukkaiden seurassa.
Itse kaupunki oli meille hiukan pettymys kun luulimme sitä kauniimmaksi. Todellisuudessa aika hurjan näköinen kaupunki mutta niin nämä Fidziläiset kaupunkit taitaa kaikki olla samanlaisia. Muutaman tunnin kaupungilla olon jälkeen paikallisbussilla takaisin Nadin kaupunkiin. Matkalla satoi vettä niin kovin, että huono kuntoisen bussin ikkunat vaan vuoti hiukan sisälle.
Seuraavana aamuna taas seitseman jälkeen tienvarteen odottamaan Sun Cruises:n bussia Port Denarau-satamaan. Päätimme tehdä viimeisenä Fitzillä olo päivänä päiväretken Castaway saarelle. Laivamatka upeassa kelissä saarelle kesti noin kaksi tuntia. Upea saari jossa oli todella hyvä kuntoiset ravintolat ja jopa uima-allasbaari.
Päivä saarella meni itseä auringossa rillaten.
Meidän näkemyksen mukaan jos tulee Fitzille lomalle niin silloin koko loma kannattaa viettää saaristossa. Toisaalta hintataso Fidzin saaristossa on mielestämme todella korkea. Koskaan et tiedä mitä mikäkin makssa kun hintoja ei ole mihinkään etukäteen laitettu.
Huomenna matkamme jatkuu Uuteen Seelantiin ja Auklandiin
- comments


