Profile
Blog
Photos
Videos
Som overskriften antyder så er det ikke ligefrem held jeg havde med mig på vej herned!
Turen startede ellers fint med, at mor kørte mig i lufthavnen og jeg mødtes med 2 andre piger som også skulle med herned på de sidste 4 uger af kurset,som består af rundrejsen. Vi kom hurtigt til Berlin, blot en times flyvetur. Men Hvad vi ikke vidste var, at det skulle blive en kamp at komme derfra igen! Vi skulle flyve videre til Abu Dahbi, men det fly vi skulle med var åbenbart defekt, så efter en del forsinkelse og et nyt fly sad vi og var klar til at lette, men efter at have ventet et par timer i flyveren uden forklaring, fik vi af vide at landingsbanen var for kort, så de måtte aflyse hele flyet. Så ud og hente bagagen i den mere eller mindre lukkede lufthavn også endte vi på hotel, hvor vi kunne sove et par timer og derefter skulle vi prøve lykken igen i lufthavnen og rejse med et nyt fly til Abu Dahbi. Man skulle tro det var løgn, men da vi skulle afsted igen, så strejkede de i Abu Dahbi og alle fly var overbookede og overflyldte. Så op på hotel igen og vente et par timer mere, for derefter at tage ud i lufthavnen og prøve lykken. Pga overbookinger igen, blev vi splittet op i 3 forskellige fly (en fløj sågar tilbage til DK igen og startede forfra med et direkte fly) og jeg mellemlandede i Doha og derefter videre til Bangkok. Nu er vi alle samlet på et hotel i Bangkok, hvor jeg har taget et af de længste og mest tiltrængte bade længe!!! Sikke en udmattende tur!
Men jeg prøver at glemme det, der er kun en vej og det er fremad og jeg ser frem mod, at møde resten af gruppen imorgen!
- comments
Mor Aldrig har jeg følt mig så lettet som mor da du endelig kom frem skat. Hvor var det en urimelig oplevelse I blev udsat for og jeg forstår ikke at service og co ikke havde booket jer et direkte fly velvidende alle de fly der hver dag går direkte fra kbh til bangkok. Men nu må I se fremad og med det program I har foran jer kan resten af turen kun blive en fantastisk oplevelse der vil give jer alle minder og venner for livet. Kærlig hilsen .... En lidt misundelig ..... Mor