Profile
Blog
Photos
Videos
News from Down Under!
Saa er det lidt nyt laesestof. Vi sidder nu i Australien, og her er absolut fantastisk! Vi floej fra hovedstaden Accra i Ghana til Johannesburg, hvor vi havde 10 timer i transit. Derfra tog vi en 12 timers flyvetur til Sydney, stillede uret 10 timer frem og befandt os under noget andre forhold end Ghana. Fra Sydney tog vi et indenrigsfly til Melbourne hvor vi skulle bo nogen dages hos Nicoles bekendte. Melbourne er en kaempestor by, men den bydel vi boede i hedder St Kilda. i Melbourne brugte vi nogen dage paa at sove lidt jetlag ud, se byen, faa shoppet nogen ting vi manglede og vi var i zoologisk have og saa koalabjoerne og kaenguruer og dingoer.. Efter nogen dage i Melbourne skulle turen gaa nordpaa op til Alice Spring. Vi fandt ud af det var billigst at booke en indenrigsbillet med et selvskab der hedder Tiger, (rimelig cheep-ass selvskab) vi bestilte en airport pickup som skulle hente os i god tid. Men traffiken var aabenbart rimelig hektisk i Melbourne den dag, ihvertfald kom vi 3 min for sent til check-in sammen med 10 andre backpackere, og skoent der var 45 min til flyet lettede og vi kunne se folk stadig boardede, saa var den serviceforladte skraenkedame ret fast besluttet paa man ikke kunne boeje reglerne. Saa flyet floej uden os, og vi tog en free overnatning paa lufthavnsgulvet med to tyskepiger inden vi naeste morgen maatte booke et nyt fly til Alice. Til Alice Spring kom vi da ogsaa. Det er som at lande i et helt nyt land, der var 40 grader, men fantastisk flot natur, massere af roede bjerge og masser af outback :) Vi havde booket en overnatning paa et lille Hostel i byen. Alice Spring har desvaerre ret mange sociale problemer med Aboriginals. De fleste er alkoholiseret og det er ikke sikkert at gaa rundt alene om aftenen, saa man tager taxien selvom man kun skal 2 gader. Det er et meget komplekst problem med Aboriginals i Australien, for uanset hvordan man vender og drejer det saa var de i landet foerst, og det var den hvide mand der drev dem vaek fra deres land. Derfor faar de massiv stoette fra staten, men noget kunne tyde paa de fleste penge gaar til stoffer og alkohol. Men der er heldigvis ogsaa stadig mange der proever at opretholde deres forfaedres livstil, og dem skulle vi opleve de naeste par dage. Vi havde booket en tur i Alice Spring der hedder The Rock Tour. Saa vi blev hentet klokken meget tidligt af en bus den naeste morgen med 17 andre og vores guide Ellie. Derfra gik turen laengere ind i landet ca 700 km for at vaere helt praecis. Man har en lidt sjov talemaade inde i midten af landet hvor der primaert kun er en stor vej. Lige meget hvor langt man skal, skal man altid bare "lige rundt om hjoernet". For der er kun et hjoerne, det er naar man drejer af. Saa den foerste dag gik med en del koersel. Men ved middags tid naaede vi frem til en kaempe canyon der hedder Kings Canyon. Her skulle vi paa en 3-4 timers vandretur der startede med en stigning paa 100 % (naesten ihvertfald :D) Den foerste stigning hedder ihvertfald heartattack Hill, men vi havde en ret behagelig temperatur, saa det var ikke saa slemt. Derfra gik vi hele kloeften rundt, mens Ellie fortalte om de forskellige planter, og hvordan aboriginalsne bruger dem. Halvvejs kunne vi springe i en naturlig soe der hed The Garden Of Eden! rimelig god placering af en koelig soe, efter en vandretur. Efter Kings Canyon koerte vi mod det sted vi skulle campere. Vi samlede braende til et baal i "bushen" og lavede chili con carne over baalet. Vi havde en masse madresser med vi lagde rundt omkring baalet, og saa sov vi der under aaben himmel. pretty amazing !! :)
Paa dag 2 koerte vi ud til Kata Tjuta, Uluru nationalpark, som er en kaempe nationalpark! Vi startede med at koere ud til Kata Tjuta som paa stammesprog betyder 'mange hoveder'. Paa afstand ligner bjergformationerne nemlig en masse store hoveder, og aboriginalsne tror paa det er deres gamle forfaedre der holder oeje med dem. Vi havde en vandretur paa 3 timer der, og der var os fantastisk udsigt, og det var en lidt mere afslappende tur end den i Kings Canyon. Derefter koerte vi ud til Ayers Rock/Uluru hvor vi drak en hel del oel og saa solen gaa ned bag klippen. Ret fantastisk view. Vi fik desvaerre lidt regn den sidste nat, men vi vaagnede op til en virkelig flot morgen da vores guide vaekkede os halv 5 den naeste morgen. Vi pakkede bussen og koerte ud til Uluru igen hvor vi saa solen stod op. Igen super fantastisk. Vi havde en dejlig nem vandretur den sidste dag hvor vi skulle gaa rundt om Uluru, en tur paa ca 10 km, men helt fladt saa det var skoent. Uluru er aaben for bestigning ca 20 % af aaret naar vejrforholdene er til det, det maa hverken blaese for meget eller vaere for varmt, eller have regnet. Aboriginalsne fraraader dog paa det kraftigste at man ikke proever at bestige den. Den er yderst hellig for dem, og nogen siger der ligger en forbandelse over stenen, saa dem der klatre paa den bliver forfulgt af uheld. Der er ogsaa masser af steder omkring Uluru der er hellige som ikke maa fotograferes. Efter vandreturen pakkede vi bussen en sidste gang og satte kursen mod Alice Springs. Tilbage til civilationen fik vi et bad og lidt at spise, inden vi moedtes med alle fra turen paa en bar. Vi fik drukket en masse oel og sagde farvel til alle. Det var absolut en fed oplevelse!
Herfra gik turen med bus mod Oestkysten. Vi havde en enkel overnatning paa et hostel i en lille by der hedder Tennant Creek. og derfra tog vi en ny bus vi skulle koere med i 19 timer. Selvom man koere over store afstande er det bare det samme og det samme man ser. eller faktisk mangel paa samme. Inde i midtlandet er der ufattelig meget ingenting. Bare oedemark saa langt oejet raekker. Klokken 3 om natten holdt vi dog pludselig stille ude i midten af ingenting. Det vidste sig af den meget kompetente buschauffoer havde glemt noget saa basalt som at tanke bussen !! saa der holdt vi, MEGET langt til den naermeste by, og paa en vej der er mindre traffikeret end Straedet i Lellinge. Til vores held kom der dog en lastbil efter en time, der gav vores chauffoer et lift til den naermeste tankstation og tilbage igen. Saa efter 3-4 timer fortsatte turen.
Nu sidder vi saa i Airlie Beach, en lille by taet paa Whitsunday. Saa herfra gaar turen ned mod Sydney hvor vi gerne skulle ende d. 10 marts, og tage flyvet videre d. 12. Vi har ikke de store planer paa oestkysten, men vi skal ha dykket paa Great Berrier Reef, set Fraser Island, Baron Bay, Brisbane og SKYDIVE!! :p saa vi maa hellere se at komme i gang. Vi har det godt forresten ;)
Hilsen Nicole og Maria
- comments
moaaa Hej tøser Endnu et spændende indlæg med masser af fantastiske oplevelser ude i den Store verden. Selv om I udfordres af forsinkelser, fly der flyver fra jer, bus der mangler benzin, så finder I nye muligheder : ) Fortsat god tur piger : )
mormor og morfar bruhn Hej piger, vi har lige læst sidste nyt, spændende forsat god tur kærlig hilsen mormor ogmorfar