Profile
Blog
Photos
Videos
Endelig da vi koerte fra texas skulle vi ikke koere paa motorvej. man kan altsaa godt blive helt skoer i hovedet af den maade man korer siksak indimellem hinanden herover, saa vi fik set lidt af det gamle Texas, hvilket nok var det bedste, udover ziplining, i texas. gamle farmer gaarde og smaa byer. det saa bare rigtig hyggeligt ud. Vi havde jo besluttet os for at vi ogsaa gerne ville forbi Carlsbad grotterne, men det blev hurtig aendret. Paa vej imod Nex Mexico, skulle vi lige se hvor de egentlig lagde, og fandt saa ud af, at vi var koert forbi dem for flere timer siden. lidt aergeligt, men med min klaus. saa gaar det nok ;)
derfor valgte vi bare at fortsaette turen imod Nex Mexico, albuquerque. Vi kom frem meget meget sent, og havde fundet en camping plads hvor vi kunne campere. Vi havde lavet en midnight reservation, og fik hurtig smaekket telten op. Vi er faktisk blevet utrolig haarde til det efterhaanden.
Da vi vaegnede naeste morgen skulle vi op og moede reseptionisten. Vi taenkte da godt nok hun var lidt saer, men nu meget flink. Hun gav en en hurtig "rundvisning", paa kort, over byen og vi ville med det samme ind og opleve den. Nu havde vi jo lige brugt en del dage paa ren og skaer afslapning, saa nu gik den altsaa ikke laengere.
Da vi kom ind til byen fik vi naermest et chock. Hele byen var lige som hende. Alle mennesker var virkelig noget for sig selv, men paa den sjove og fede maade, saa man bliver ikke freaket ud, men man kan simpelthen bare ikke lade vaere med at grine. Vi moedte folk paa stribevis som enten man skulle tro var pis hamrende fulde, eller paa stoffer og var i en helt anden verden. Vi foelte seriost at vi gik i et Cirkus ;) . Midtbyen ligger lige paa den gamle route 66, dvs. den gaar lige igennem midtbyen. Byen var hurtig overstaaet, da der ikke var saerlig mange butikker, men vejret var helt i top, saa vi valgte at gaa en tur i zoologiskhave.
Efter at man har vaeret paa en rigtig safari i afrika, hvor man ser vilde og frie dyr, saa er det altsaa bare ikke det samme at komme i en zoologiskhave. faktisk var det en del skuffende for os, for det gik op for os hvilken stor forskel man kan se paa dyrene. de var saa dovne og inaktive som amn overhovedet kan blive. det var da en ganske udemaerket tur, men vi blev nok ogsaa enige om, at det nok var vores sidste tur i zoo foer vi kan komme til Afrika igen. Det sjoveste var baby dyrerne. De legede meget med hinanden, men de var i saa smaa bure at det halve kunne vaere nok. hvis dyr absolut skal vaere i fangeskab, saa synes vi hvertfald at det skal vaere saa naturlige vilkaar som overhovedet muligt for dyrerne. Ligesom fx i Givskud zoo. hvis der ern ogen mennesker som synes dyrerne har det daarligt der, saa skulle de komme en tur i en Amerikansk zoo.
Da zoo'en lukkede ville vi finde os noget at spise som vi kunne tage med tilbage paa camping pladsen. anders stemte for en spand kylling fra KFC og hans ord var lov! Vi fik da ogsaa lov til at betale for det ;) men vi fik gratis kage med til dessert, og spiste langt fra hvad vi havde bestilt. I grunden er vi nok blevet en del bedre til at spise som amerikanere ;) man vaenner sig hurtig til det.
Til om aftenen havde vi koebt starinlys saa vi kunne sidde ude og spille kort. Af alle de gange vi nu har spillet 500 trro jeg at Anders har vundet 2 gange, mens vi har vaeret vaek ;) utrolig han gider.. heheh
Dagen efter stod den igen paa adventure. vi skulle nu en tur til Santa Fe som laa en halv time vaek, for at river rafte. vi havde kun bestil den lille tur, men det var simpelthen saa sjovt. Vi var i en baad med to lesbiske aeldre kvinder, vores guide og the free spirit couple. Grunden til vi kaldte dem det var pga. kvinden. Hun gjorde alt det vi var blevet fraraadet, fordi hun synes hun skulle goere det alligevel. Hun var ogsaa sikker paa at bjergene talte til hende. I starten af turen hvor guiden viste os hvordan og hvorledes vi skulle padle, rak hun pludselig haanden i vejret. Guiden spurgte selvfoelgelig om hun havde et spoergsmaal, men grunden til at hun rakte haanden i vejret, var fordi hun ville maerke vinden i hendes sjael. Egentlig var hun meget cool, men indimellem freakede hun vidst os alle, isaer guiden lidt ud. Selve raftingturen var super fed, med en del udfordringer som store sten og nogle gode rutcheturen henover vandet og de smaa falde man kommer ud for. Til slut stod den paa frisk frugt, hvilket vi jo ikke faar saa meget af, saa vi spiste lige en hel vandmelon ;)
Man moeder virkelig mange vidundere paa saadan en rejse, og man laerer hurtig at folk ikke skal gaa en paa nerverne. Maaske ogsaa fordi vi laerer at slappe mere af i os selv? Vi har hvertfald laert en hel del paa turen bare indtil videre, som vi vil goere alt i verden for at holde paa naar vi kommer hjem til det vante igen. Man bruger tit ordsproget: "at rejse er at leve" og vi kan kun nikke ja til det.
Love, peace and harmony from The US!
- comments


