Profile
Blog
Photos
Videos
Her lidt om, hvad vi laver i vores hverdag her i Tanzania.
Lisa: jeg er bare glad for det frivillige arbejde på Kunduchi school. I eftermiddag skal vi hen og male, vi har taget et skolefoto til dem + købt andre afskeds gaver; en masse papir, blyantspidsere, viskelæder, tavlesvamp til dem. Vi kommer sådan til at savne dem. Vi skal allerede sige farvel til dem på onsdag. Så må vi krydse fingre for at de får nogen nye frivillige.
Morten: Jeg er på Kwetu High School. Jeg underviser kun i engelsk, så jeg har ikke så mange timer om ugen. Det er både sjovt og udfordrende, og jeg er mere og mere blevet bekræftet i mit valg om at læse til lærer. At stå foran 80 elever er ikke særlig skræmmende, da de er mere generte end mig. Mon det også er sådan i DK? Om Eftermiddagen underviser jeg voksne i engelsk. Vi laver tit debatter, hvor vi diskuterer Tanzania relateret emner. Sjovt!
Ud over det frivillige arbejde har vi været på SUBWAY, mums! sidst vi fik sandwich var i Thailand. :-)
Vi har været i biffen et par gange og set Ironman 2, how to train your Dragon og Robin Hood.
Der har været afholdt nogen quizzer her i huset + filmaftner og fødselsdagsfester faktisk hver fredag. I lørdags var Lisa til Sean Kingston koncert. Det var mega sjovt (selvom jeg ikke rigtig kendte så meget ) men det var ret stort han kom til TZ og så kostede det kun 60 dkk.
Vi har lige været på "beach camp" der er med i programmet. Det blev lavet lidt om, men i bund og grund gik det ud på at være på strande i 3 dage og slappe af. I søndags valgte hele gruppen det valgte sted fra pga. de ikke ville have fisk. Men vi blev, og det viste sig at være en GUDDOMMELIG god og godt tilberedt fisk - det fortrød vi ikke det mindste. Selv Morten var vild med den!
Ellers går dagene stille og roligt og vi har det godt.
På torsdag tager vi til Zanzibar i 8 dage, så der kommer nok en lille update mere.
Overstaaende er skrevet omkring d. 20 maj.
Zanzibar var fed paa mange maader. De smaa snaevre gader man gik rundt i, var som en tidsrejse 200 aar tilbage. Markeder overalt, ja selv et madmarked paa byens torv hver aften, hvor man vaelger sin mad, og saa tilbereder de den lige foran en.
Vi var ogsaa paa krydderi tur, hvor vi var ude og se en krydderi plantage.
En af dagene gik turen sydpaa, hvor vi var paa delfintur. Lisa var ude og pladske med delfiner!!!
Vi var ogsaa nordpaa, i et omraade der hedder Kendwa, hvor vi var paa badeferie. Strandende er magiske og aldeles attraktive! Vi var b.la. paa snorkel tur. Fedt!
Lige nu er vi i Arusha, som ligger i det nordlige Tanzania. Er er en del koeligere end nede ved kysten, men det er jo bare en forfriskning.
Lisa arbejder paa et boernehjem, som hun er rigtig glad for. Morten underviser historie i en 6. klasse paa en grundskole, hvilket han synes er spaendende.
For en lille uges tid siden, var Vi paa safari i N'gorongoro krateret. Vildt fedt!! Overdaadig naturopelevlse, og mange dyr paa taet hold! Desvaerre kunne vi ikke spotte et naesehorn.. Maatte noejes med loever meget taet paa bilerne.
I morgen (onsdag) skal vi til Moshi og tage billeder af Kilimanjaro. 10 personer fra vores gruppe er allerede i Moshi, da de begynder deres trekking mod toppen af bjerget onsdag.
Ellers gaar vi bare og slapper af naar vi ikke laver frivilligt arbejde.
Alt for denne gang!
Lander d. 7/7, saa vi ser jo snart folk igen.. og dansk mad!
Lisa & Morten
- comments
Frank Nielsen Nu VIL jeg skrive til jer! Saa er det snart, mht til dansk mad og Dannevang, men mon ikke I har oplevet mere end de fleste.... Imponerende! Nu er det jo ikke slut endnu, men jeg vil da lige sige, at jeg er lettere misundelig over jeres mod og eventyr-lyst, og tak for beretningen. Super billeder by the way. Pas paa jer ;o)
Mor Hej med jer. dejligt at høre lidt mere fra jer igen.
Mor Hej med jer. dejligt at høre lidt mere fra jer igen.
Muffe Tak for opdate, lyder som om i hygger jer i Afrika... Herhjemme er det bare den sædvanlig daglig dag (bortset fra vm) :). Snakkes
jette Skønt at høre fra jer; det lyder rigtig lærerigt og spændende. vi glæder os til at se jer igen. Knus fra mor
Nee Hej Lisa og Morten Dejligt at høre fra jer. Jeg glæder mig til at se alle billederne når I kommer hjem :) Vejret er endelig blevet godt i DK, mon ikke det bliver ved- så kommer I hjem i til dejligt dansk solrigt sommervejr. Jeg var til den sidste eksamen i går, så nu er jeg markedsførigsøkonomom :) jubiii!! Nice! Men Lisa vi snakkes nok en af de kommende dage :) Knus fra Nee
tine f*** jeg gad godt se første gang morten skal fråde noget dansk :-)
Matilde Hej Morten og Lisa. Jeg får helt kriller i maven når jeg læser jeres beretninger... JEG VIL OGSÅ AFSTED ;). Det lyder bare til at være super fedt, og sikke fede oplevelser. Vigtigst af alt er at I har det godt. Glæder mig til at se jer igen, og se endnu flere billeder ;p. Update hjemmefra: Alma er så småt begyndt at kravle wee, og er også begyndt i vuggestue. Hvilket hendes mor ikke er så begejstret for, men Alma trives ;). Ellers er det samo samo herhjemme i DK. Hilsen Matilde
Ellen Det lyder skønt! hey Morten Jeg oddsede rigtig på VM åbningskampen 1-1... Kampen spillede da vi var på skallingen. Drengene på mit studie går super meget op i fodbold og havde frygtet turen til Skallingen, da de tidligere hold havde fortalt, at der ikke var noget TV. De fandt hurtigt projektor og lærred da vi kom derover... de stakkels kræ og så vandt jeg hele deres pulje muhahaha
Sanne (Moster) Hej Morten og Lisa . Spændende at læse jeres indlæg , og på den måde få et indblik i jeres hverdag på bla skolen . Tusind tak for kortet . Glæder mig til at se jer igen , og til at hører om jeres spændende oplevelser . knus fra Sanne .