Profile
Blog
Photos
Videos
Så blev det vidst tid til et blogindlæg. De første par dage er gået og jeg er kommet frem til endedestinationen Hömluholt (www.homluholt.is). Da jeg ankom til Keflavik lufthavn fandt jeg mine kufferter og gik mod ankomsthallen. Så skulle jeg lige gennem tolden(jeg så åbenbart mistænkelig ud), så ud mod ankomsthallen. Da jeg kom ud i hallen, ledte jeg efter Gisli og Helgas venner, som skulle hente mig, jeg ved ikke om det var mit fortvivlede ansigtsudtryk eller om de vidste hvordan jeg så ud, men der strøg en dame frem og sagde "Josefina", det måtte være mig. Jeg blev kørt hjem til vennerne Helena og Vidar, de kunne dog tale lidt engelsk(gudskelov for det)! Vi fik lidt kaffe og så slappede vi af foran tv'et, hvor Vidar skiftede kanal og udbrød "det er danska", det var så "Bonderøven" der var på. Til aftensmad fik vi lagsagne (mmhm) ikke lige hvad jeg havde forventet, men det var lækkert! Så kørte vi ud til staldene, hvor de havde nogle af deres heste. Staldene, som de kalder det, er et sted med en masse små folde og en tilhørende stald, med et lille køkken og toilet, hvor folk der bor i byen, kan have deres heste. Vi fodrede deres heste og kørte derefter tilbage, da jeg havde været rigtig tidligt oppe og brugt megen energi på at være nervøs, gik jeg i seng med det samme, sov 12 timer i træk og dagen efter var jeg klar til at tage mod Hömluholt.
Gisli skulle til Reykjavik klokken 9, så jeg var klar til at køre klokken 10, men vi vidste ikke helt hvornår de ville komme. Tiden gik og klokken blev 14, så kom de endelig, de havde deres datter Jófríður med. Vi fik lidt kaffe og så var det farvel til Helena og Vidar, de gav mig kram og kindkys og sagde på gensyn, jeg var allerede en del af deres familie. Turen gik videre mod Reykjavik, undervejs sagde bilen en sjov lyd og jeg fangede efterhånden, at vi var på vej ind til en mekaniker for at få skiftet dæk, da det så var gjort satte vi datteren af. Hun går i skole i Reykjavik og bor der ved sin bror, og så kommer hun hjem i weekenderne. Hun kunne også lidt engelsk, så da hun ikke var der mere, var jeg på bar bund, jeg kunne sige hej og ja og nej. Så vi kørte til Jydsk sengetøjslager, hvor vi skulle have nogle håndklæder til mig og så skulle vi ind og handle, hvor jeg fik købt de lækre Bingo(lakridskaramel med chokoladeovertræk)! Til jer der ikke har været på island og smagt alle disse godter med lakrids og chokolade, i går virkelig glip af noget og ja de laver noget i samme stil i Danmark, men det er slet ikke det samme! Så fandt vi en smule aftensmad efter vi havde handlet og så kørte vi endelig mod Hömluholt. En ting skal siges, da jeg ankom til Island sneede det helt vildt, så alle vejene var dækket med sne og der skal falde en enorm mængde sne for, at man kører ud og fjerner det fra vejene. Så da vi kørte afsted på mindre og mindre veje, der var mere eller mindre dækket af sne og is var det med 80-100 km/t, man må sige de kan det der! Mens jeg sad i bilen og klamrede mig til sædet, fordi jeg var overbevist om, at vi ville køre galt. Men vi kom da helskinnede frem, så skulle jeg ind og se mit værelse og jeg gik i gang med at pakke ud. Da jeg havde gjort det var klokken henad 22 og jeg var træt og ville bare sove. Så Helga og mig fik ved hjælp af et ur, kommunikeret os til, at jeg skulle op klokken 7:45.
Jeg stod i fuld hesteudrustning klokken 7:45, klar til at komme i gang, vi kørte over og fodrede hestene og så hjem igen. Vi skulle jo også have morgenmad. Efter morgenmaden gik vi ud igen, denne gang skulle vi fodre fårene og derefter skulle der muges ud ved hestene. De har en stald, hvor 8 heste står inde. Af dem er der 5 jeg skal ride. Resten af deres heste går udenfor rundt omkring huset. Jeg spurgte hvor mange heste de har, og fik svaret mellem 50 og 80, de ved det ikke helt selv, derudover har nogle andre også heste herude, så det løber da op i noget, så mon ikke jeg får nok at se til, når det bliver sommer. Men lige nu, starter jeg bare med de 5 heste. Efter vi havde muget ud, gik turen til Borgarnes(den nærliggende by), hvor vi skulle hente nogle spåner til hestene. Så fik vi kaffe ved nogle af deres venner. Til kaffen fik vi noget jeg troede var brød, men da jeg spiste det, smagte det først af øl og så af banan, og jeg synes det var noget underligt brød, da den ene så spørger mig om jeg godt kan lide kagen, nåååååh det er kage! Det var en underlig kage efter min mening. Så hjem igen og endelig skulle vi ud og ride, Gisli stak mig en hest i hånden og sagde, den skulle jeg ride på og så sadlede vi op og red afsted, det var en frisk hest med masser af tölt, så det var skønt, derefter ny hest, denne gang en unghest på 5 år, og vi red afsted igen. Så den sidste gang skulle jeg selv ride tur, det var på en af deres roligste heste (den fik jeg selvfølgelig først til sidst), men så red jeg en lille tur selv, vi fodrede hestene og tog hjem igen. Da vi så var hjemme, var det vidst på tide jeg fik taget mig et bad! Så det var skønt og så var der torsk til aftensmad, det smagte super lækkert!
I morgen skal vi have flyttet de 50-80 heste (hvis jeg forstod hvad Gisli sagde), så det bliver spændende at se hvordan det foregår! Vejret heroppe er super godt temperaturen svinger mellem en -2 til 5 grader, så det er ikke så koldt som hjemme i Danmark, dog er der ingen træer her på Island, så vinden får frit løb, vi bor 1-3 km fra havet, så der er nok vind! Jeg har internet i huset, så i kan bare skrive til mig på Facebook, så svarer jeg så tit jeg kan.
Jeg tror det var det hele for denne gang, håber i har det godt i lille Danmark! Knus Josefine! :-)
- comments


