Profile
Blog
Photos
Videos
Hejhej hallå allesammans!
Nu var det alldeles för länge sen vi skrev! vad har vi gjort?! vi har gjort en massa! Laos har verkligen levererat.
Vi kom till Vang vieng med inga som helst förväntningar om något, när vi kom fram efter en lång guppig resa så tog vi oss till det boende vi hade bokat. Självklart hade dom missförstått våran bokning så vi fick en dormbed i ett rum och en annan säng i ett annat. Dom förstog direkt att det inte var det vi ville ha så han i receptionen ringde ett annat ställe som kom och hämtade oss på moppar.... Det spöregnade så det vart ett riktigt blöt resa. :P Vi hamnar i en jätte mysig bungalow. när vi vaknar upp så fick vi en naturchock! Det var så extremt vackert, våra tankar ramlade tillbaka till Lofoten vilket var väldigt mysigt.
Vi bestämmer oss för att promenera ut mot bergen för att ta oss upp på en topp där vi kunde se hela vang vieng uppifrån. högst upp på toppen så träffar vi 2 svenska snubbar, erik och philip som hade bott i Shanghai i 1 år, riktigt trevliga!
vi bestämmer oss för att gå till en grotta tillsammans som inte låg så långt där ifrån. Det var en riktigt bra upplevelse! 45min rakt in i grottan med guide. Den tog aldrig slut, varken i höjd, bredd eller längd.
längst in så kom vi till ett vatten som vi fick vada igenom som tillsist tog oss till små "sjöar" som philip bestämde sig för att bada i.
Vi bestämde senare med grabbarna att vi skulle tuba dagen efter tillsammans med dom. Vi skulle äntligen göra den omtalade tubingen, det som egentligen är mest känt i laos.
Träffades vid 11 för att hyra ringar, där träffade vi en Man(jonas) med sin thailänska fru som vi även hade träffat i vientiane(vi fick dem att åka dit, han tyckte tubingen lät sjukt rolig) han sa att dom skulle till tubingen idag också men skulle bara äta frukost, vi sa att vi kanske ses så drog vi till tubingen. När vi kom dit så var det bara vi där, undrade lite vad det var för speciellt alla tyckte om det här. tog 1 timma sen var det fullpakat med partyglada människor i alla åldrar och former. även då anslöt Jonas med hans fru så då var det Jag, emma, erik, philip, jonas och hans fru som festade resten av dagen, det var extremt lyckat. Hade verkligen jätte roligt! Det är galet, det skulle aldrig någonsin vara tillåtet i något annat land än laos, men.. det var något vi kommer skratta åt, länge!
Vaknade upp dagen efter med en liten huvudvärk sen gårdagen men fullt bestämda på att ta oss till något som hette Blue lagoon. Träffade upp grabbarna, hyrde moppar och så tog vi oss dit på dom guppiga vägarna som var blockerade av bufflar i vart och vartannat.
det var verkligen en Blue lagoon, vattnet var i en häftig blå färg med en massa fiskar i, så var det ett träd som hängde över som man kunde hoppa ifrån. vi hängde där i ett par timmar och hade det väldigt bra.
Vi gjorde tubingen en gång till, då vi första gången festade igenom den som alla andra. men denna gången med ett annat syfte och mål i tankarna. vi köpte med oss mackor, någon öl var och en massa vatten. begav oss iväg, tog oss förbi alla barerna och stannade på de mest lugna ställena för att njuta av tubingen med en heldags picknicktur. Att tuba hela vägen ner är en omöjlighet för dom som festar då floden är omkring 6 km lång och det är väldigt stilla vatten denna tid på året. men det var fruktansvärt mysigt, vi startade vid 11 och var tillbaka i byn vid 17.00.
Efter 7 dagar i Vang vieng så tog vi oss upp till Luang prabang. Den resan tog 6 timmar. Vi åkte HÖGT upp i bergen på smala vägar med extrem utsikt. vart lite nervöst i sina stunder när det enda man såg var ett stup men det var häftigt.
I luang prabang som är en "K-märkt" stad stannade vi bara i 3 dagar. Första dagen hyrde vi cyklar och kikade runt i staden, den andra dagen åkte vi till ett jätte vackert Vattenfall "kuang si". kommer endel bilder ifrån det senare. Åkte med ett jätte härligt gäng, 2 ifrån nya zeeland och 2 ifrån canada. Fick väldigt många bra förslag ifrån nya zeeländarna om nya zeeland. Sen de 2 andra hängde vi med resten av dagen och åt middag med, ska kanske träffa upp dem på Bali om 1månad.
Efter 2 dagar i Huay xai så fick vi gibbon experience bokat men dom hade sabbat våran bokning så vi fick inte åka den 16 som var tanken utan det vart den 19e. Det spännande var att det fanns tydligen ingenting att göra i huay xai. Så just i detta nu sitter vi i en minivan uppe i dom vackra bergspartierna på väg till ett ställe som heter Luang namtha(golden triangle), där dom har ett stort naturreservat som vi ska försöka komma ut och trekka i. Vi blir här i 2 dagar innan vi måste tillbaka till Huay xai och gibbon för 3 dagar i djungeln:)
Snakkes alle sammen! kleeeeem!!!
- comments
Mamma Carina Kleeeeem på Er med, saknar Er! Vad mycket spännande äventyr Ni varit/är med om och träffar en massa trevliga människor. Blir dock lite orolig när jag hör tubing och party :)! sköt om Er! kram
mormor instämmer med mamma carina
Jonas Hej semesterfirarna ! jag o Duang kom hem i natt till sverige efter en helt underbar semester , o då det var tur att vi fick träffa er o uppleva Laos tillsamans , om ni är kvar i laos ett tag till så skicka addresen så jag kan skicka pengar som blivit över , kalla men soliga hälsningar Jonas o Duang