Profile
Blog
Photos
Videos
Tjenixen!
Här är vi! Vi har alltså bytt destination, vi är nu i södra Kambodja. I en stad som heter Sihanoukville.
Vi tog en buss hit från Siem Reap kvällen den 7/1. Bussen gick kl 19 och här var vi kl 07.30 dagen därpå.
Då detta lät som en väldigt bekväm buss att ta så tänkte vi att vi sparade en dag på att göra på detta vis. Sätena var det absolut inget fel på, men heller inte som utlovat. Bussen var fullbokad, och mer därtill. Halva natten plockas det upp och släpps det av folk. det vill alltså säga att denna buss inte var speciellt lugn, men vi hade öronproppar. Tack och lov!
Resan gick någolunda smärtfritt, vi har kommit in ganska bra i dethär med att resa, ju snabbare ryck man har att haffa en tuk-tuk desto större är chanserna att få det boende man faktiskt vill ha.
Vi bor nu på ett ställe som heter Monkey Republic. Väldigt populärt ställe för backpackers. Detta hostel ägs av fyra snubbar från England. I denna stad är det snäppet dyrare än vad det var i Siem Reap. Vi bor nu för 9 $ natten, fortfarande inte dyrt men innan betalade vi 6 $ för minst samma standard.
Vi har träffat 4 svenskar som vi hängt en del med, både under ett par pils och på stranden. Rätt gött att träffa folk såhär på vägen och få en del tips!
Det vill alltså säga att vi har chillat på stranden, ätit god mat och tagit ett par öl mer än nödvändigt! men, man måste ju testa det också!
Denna stad är lite mer party än vad vi förväntat oss, betydligt mer turism än det vi förväntat oss också. men, det är trevligt det också!
Vi har träffat mycket barn, en del hemlösa vissa inte. Vi har lekt, massor! vi har köpt mat och nötter etc till dom vilket uppskattas fruktansvärt mycket! Sen ska man inte glömma att fortfarande vara försiktig med vad man säger och gör såklart! Men, många av dessa barn kommer vi ha med oss i minnet, länge!
Vi har nu lämnat in närmre 5 kg tvätt som vi väntar att få tillbaka i eftermiddag, sen funderar vi på att boka någon båt ut till en av öarna som är ca 2 timmar härifrån. Vi hör av oss! Ha deee!
- comments