Profile
Blog
Photos
Videos
Turen från Kambodja tog sin lilla tid, ett antal fler timmar än vad de hade sagt.. ingen skräll direkt, åkte i nästan ett dygn. När vi kom till gränsen skulle vi byta till en minibuss som skulle ta oss direkt till Koh Chang. Då fick vi reda på att den skulle gå någon gång mellan 1 och 3 på dagen och då var klockan bara 9 på morgonen. Vi och tre engelsmän fick ett erbjudande om att betala 200 bath var, för att ta en tidigare buss. Vi kom fram till att det var värt det, trots att vi förstod att de bara försökte lura oss på pengar. När vi hade satt oss i bussen och packat i våra väskor väntade vi på att någon chaufför skulle komma. Men de började istället lassa in Thailändare i vår privata buss som vi betalt för, de åkte alltså lite snålskjuts kan man säga. Det hade väl vart helt okej om det inte var så att vi stod i över en timme och väntade på ytterligare folk som skulle åka med. Då fick en av engelsmännen nog och gick ut för att fråga vad vi egentligen hade betalt för. Det hjälpte tydligen för då kom en chaufför och vi började rulla iväg, väldigt snabbt. Han hade koll på vart gasen satt om man säger så.
Det var väl inte den trevligaste påskafton! Men vi kom fram till sluut iaf, trötta tjejer. Vårt boende de första dagarna var dock ingen hit, myror precis överallt, hål i väggarna, plåttak, madrass på golvet, varken spegel eller sopkorg…. Med andra ord, helt klart värsta boendet på resan, så vi flyttade till hotellet bredvid med nybyggda fina stugor. Här har vi nu sovit fem nätter och stannar tills den 19:e då vi drar oss mot Vietnam. Vi har inte bokat någon biljett än, men tror att det även blir ett stopp i Kambodja en natt.
Vi får väl även lov att rätta till ett fel i det förra inlägget. Det är inte kinesiskt nyår vi har firat, utan asiatiskt..
I alla fall, det har inneburit en hel del festligheter den senaste tiden! Mycket trevligt! Träffade ett gäng med norskar redan andra dagen som vi har hängt med, men som åkte vidare till Japan för ett par dagar sedan. Annars har det pågått ett enormt vattenkrig nu i några dagar och man har inte kunnat gå utanför dörren utan att få hinkar med vatten över sig… De firar ju nyår här under ganska lång tid, men i fredags tror vi iaf att det var den riktiga Nyårsafton. Vi var på en fest på stranden där de tände eld på någon skylt, sköt raketer och hade någon slags nedräkning till tolvslaget. Det kom även folk och strödde tvålpulver på en så man blev vit i hela ansiktet, vi anar att även detta betyder tur precis som anledningen till att man häller vatten på varandra. Säger man nej så betyder det otur…
Vi har även solat och badat, såklart. Vädret har varit lite upp och ner, men inget hindrar oss från att ligga på stranden! En kväll gick vi även och käkade på en restaurang med svensk ägare, där vi beställde in köttbullar och mos, muuuummma vad gott! Igår blev det pizza på en italiensk restaurang och ja, vi har tröttnat en del på fliiide liiiice och nudlar.
Känns förövrigt helt sjuukt att det bara är 17 (!!!) dagar kvar till vi sitter på flyget hem.. om vi fortsätter i samma takt med våra blogginlägg så blir det inte många fler :p haha
Vi ses snart! /Jenny och Emilia
- comments
Eivor Olsson Hej på Er. Tänk vad mycket vi har varit med om tack vare Er.Här är det sig likt,kallt å regnigt. Hoppas Sverige visar att även solen kan skina här,nu när Ni kommer hem. Tack för fina kort å om Era uppleverser.Välkommna hem å fortsätt att det bra o var rädda om Er.
Maritha o Jan. Hej flickor. Myror i brallan, vilken tur att det fanns ett hotell brevid.Nu är ni snart hemma hos oss igen, tiden går fort. Fick nu besök av Gibson, som är mer vild än tam. kram Maritha o Jan.