Profile
Blog
Photos
Videos
Ja, så er det vist ved at være lang tid siden jeg sidst har fået skrevet og nu er der jo ikke længe til at turen går hjemad mod det nok lidt køligere himmelstrøg, men jeg glæder mig til kulde for denne varme nogle af dagene er simpelthen for varmt til min krop :)
Der er sket meget på en måned og halvdelen af tingene kan jeg ikke huske så det er godt det hele er skrevet ned i min "turen går til Cuba" dagbog :)
En af de nye oplevelser havde intet med skole, musik eller dans af gøre, det var simpelthen bare en kultur oplevelse. Jeg var til min første Baseball kamp nogensinde og hold da helt fast det var fantastisk og sjovt at prøve. Det starter ud med at billetten skal købes og den kostede én mn som nok svarer til 25 øre. Jeg kommer så ind på dette kæmpe stadion som er halvfyldt, men halvfyldt i dette tilfælde er stadig mange tusinde personer. Jeg fik af vide at der er plads til 55.000 mennesker, så halvdelen er ret godt. Det var Industriales der spillede som er hjemmeholdet her i Habana så det var tydeligt at høre og se på tilskuerne når det ikke helt gik deres vej :)
Men én af de sjove ting under denne kamp var når folk begyndte at diskutere med hinanden, det var ikke kun lige sin sidemand, nej det var også kryds over folk fra lange distancer og der var vidst også en slåskamp. Udover det var larmen fra hornene da helt uudholdeligt, så jeg er glad for at jeg ikke var til VM i sydafrika, for hvis jeg ikke kunne overleve dette ville jeg aldrig havde overlevet de fodboldkampe ;)
I løbet af oktober ankom endnu en dansk pige til Cuba, en af Carolines veninder, så nu er vi tre danske piger der gør livet farligt her :)
Men vi to, tog i biografen en aften for jeg havde set at der var en ikke helt almindelig film der skulle vises, det var nemlig La Caza - som er den danske film "Flugten" med Mads Mikkelsen, og hvad sker der lige for det :)
Jeg kom forbi biografen en dag og så Mads Mikkelsens navn og derefter teksten "palicular danes" og jeg bestemte mig for at det skulle prøves. En dansk film i en cubansk cine, det havde jeg ikke lige forventet da jeg planlagde turen til Cuba. Det vilde her var ikke kun at det var en dansk film, men også prisen; 2 mn, som er mere eller mindre 50 øre. Det er jo helt ufatteligt :)
Men nu hvor jeg er på Cuba for at studere den cubanske musik og dans er jeg jo også ude af opleve det og her den anden dag tog vi tre piger ind på Casa de la musica til koncert med Pupy. Jeg fandt ud af at det var dem jeg havde hørt dengang jeg var på La Tropical, men de er ret så gode så det gjorde jo ikke noget.
Grunden til jeg lige skriver om denne koncert er fordi at her skete der noget helt specielt.
Når man danser salsa er det ofte sådan at man krydre det lidt med Rumba og måske også yoruba. Rigtig mange af cubanerne gør det, også når jeg har danset med dem, men jeg har ikke gjort det indtil videre fordi rumba ret svær, og jeg har været lidt generet. Men i denne uge skete det.
Jeg havde min første rumba time her i tirsdags hvor jeg lærte nogle flere trin end grundtrinnet så da én begyndte at danse rumba med mig på casa de la musica tænkte jeg, hvorfor ikke og hermed at jeg for første gang danset rumba ude i offentligheden med en cubaner og det skal siges jeg var absolut ikke fantastisk, men det var fedt, fedt, fedt. Han snød mig dog en gang - han lod som om han ville give mig et knus og jeg troede vi var færdige, så jeg tænkte ikke på at beskytte mig eller noget, men det skulle jeg havde gjort... :)
Så jeg får prøvet noget nyt ret ofte og mere kommer nok til at ske inden jeg kommer hjem om under én måned.
Så måske når i at høre fra mig igen og måske ikke for der sker så meget hele tiden at jeg ikke altid har tid til at komme på nettet. Men håber i alle har det godt hjemme i DK og i nyder juletiden. Her er der jo ikke så meget jul andet en lidt pynt i butikkerne og de tog julekalendere jeg har fået hjemmefra med posten. Den bedste pakke jeg nogensinde kunne ønske mig, så nu bliver det også jul her :)
Men ha' det godt og vi ses om ikke så længe :)
- comments