Profile
Blog
Photos
Videos
Hej alle sammen :-)
Saa kom vi til Surfers Paradise, og denne by er mest kendt for at man ligger nede ved stranden om dagen, og naar moerket falder paa gaar man i byen paa et af deres mange diskoteker/natklubber. Dette skete tilfaeldigvis ogsaa for os, ingen stor overraskelse vel? :-)
Da vi kom til Surfers Paradise og fik tjekket ind paa vores stod den bare paa ren afslapning ved poolen, da dagen i Brisbane havde vaeret meget varm, saa vi mente at poolen kaldte paa os da vi endelig kom frem. Om aften havde vi faaet koebt os et vaeldigt Club Crawl kort, som vi baade kunne bruge fredag og loerdag, saa fredag bestemte vi os for at vi lige kunne tjekke det ud, og se hvad det var for noget, og skal vi ikke bare sige det saadan, at vi meget hurtigt fandt ud af det mindede om en ferie i Sunny Beach, Norsbal og en kaempe scorre-fest, da man skulle have en farve paa som sagde hvilken status de havde - Groen = singel, Roed = optage, Gul = Proev mig.. Efter at have vaeret med paa de sidste tre bare ud af fem endte vi paa den sidste klub, hvor man kan sige at pigerne blev rigtig forkaelet. Inde paa toilettet, kunne man simpelthen faa sat haaret, lagt make-up, friskt sig op med et sproejt parfume efter ejet valg og sidst men ikke mindst man kunne komme paa facebook - en meget sjov oplevelse :-) Vi fandt dog meget hurtigt ud af det er meget dyrt at drikke hernede paa diskotekerne (8-9$ for en oel) saa vi valgte at vaere fornuftige og gaa tidligt hjem og vaere friske til at give den gas loerdag i stedet for. Men men, da vi kom ind paa vores 20-sengs vaerelse med 30 grader, for airconditionen ikke virkede, fandt vi meget hurtigt ud af det ville blive en meget varm nat og det blev det skam ogsaa, skal vi ikke bare sige at Malene vaagnede kl. 7.00 og havde allermest lyst til at hoppe i poolen - det var den laengste nat til dato hernede!
Loerdag stod den paa afslapning foerst nede ved stranden, og hvor var det dejligt for foerste gang at kunne bade i havet - det havde vi set meget frem til. Men vi blev meget hurtige traette af alt det sand, saa vi valgt at tage hjem til vores hostel og hoppe i poolen i stedet for. Da vi naade hen sidst paa eftermiddagen, gjorde vi os klar til at komme paa Club Crawl, og det var naesten fysisk umuligt at ligge make-up, naar du konstant kan maerke sveden i hele dit ansigt. Men vi kom af sted og havde ogsaa en rigtig hyggelig aften, og da vi moedte nogle drenge fra Thisted, droppe vi vores Club Crawl, da vi kun var med for at faa vores gratis drink, og igen i nat kunne vi ikke finde ud af at komme hjem, saa endnu en nat med lidt soevn. I dag soendag har den staaet lidt i toemmermaendens tegn, og efter en nat med 4 timers soevn, er vi allerede godt brugte og klar til at tage til Byron Bay sener i dag.
Det var alt herfra :-)
Ps. der skulle gerne komme nogle flere billeder herind, men computerne gider ikke goere som vi gerne vil, men de skal nok komme :-)
- comments