Profile
Blog
Photos
Videos
Hej alle!
Endnu en lille lyn update.. ja jeg ved det jeg ved det, men vi tager til cairns i morgen og skal vaere der resten af tiden saa der skulle der vaere god tid til at skrive lidt mere:)
Lige nu er vi hos ole og sanne i townsville for at se at de har det godt og kaere jespers foraeldre: De har det rigtig godt:) lige nu vaelter det ind af doeren med mennesker for her er poolparty temperaturen er langt over 30 og vi har helt sikkert vaeret varme-doeden naer i dag!vi har vaeret paa rundtur paa deres universitet, james cook. 5 km er der rundt om! puha! men heldigvis skulle vi ikke den lange tur:) derefter inde i byen og tjekke den ud og handle lidt inden gaesterne kom. men nu er de her saa der er goonacoladas til alle:) goon=billig hvidvin paa kasse blandet med lift=fanta-sodavand og lidt limefrugt.. smager som saft:)
nye maerkelige ting vi har laert: busserne koere som de passer dem og hvad angaar lydeffekterne i bussen saa er de helt sikkert over den danske tilladte decibel kvote! saa buschauffoer: forbered dig paa at blive doev!
toiletvand er helt blaa!
cafeer har middagslukket i hverdagene og den vildeste festdag er tirsdag selvom onsdag er almindelig skoledag!
- comments