Profile
Blog
Photos
Videos
Ja, saa fik vi ogsaa det med - 10 timers tempel-beskuelse ved Angkor Wat, og 2 andre templer paa een dag! Noej, saa har man lov til at vaere flad, men en helt fantastisk oplevelse og atmosfaere ved daggry i dagens allerfoerste solbeskinnede timer, siddende paa en af templets afsatser og bare hoere til den buddhistiske musik fra et lille tempel med munke ved siden af. Det blev meget varmt senere paa dagen, og vi var naesten ved at gaa til, men tak for aircondition i bussen!!! Da vi forlod tempelomraadet blev vi lige noedt til at hilse paa nogle smaa aber, eller rettere sagt nogle ordentlige basser, der i hvert fald er oppe paa en god ration bananer og andet mundgodt every day.. :) Om aftenen blev vi budt paa Cambodian Barbeque, hvilket indebar koed i form af": slange, kaenguru, krokodille, fisk af en slags og gigantiske rejer - saa sad vi ellers der og lavede vores egen nudelsuppe og stegte vores koed godt og grundigt i smadder :) mums!
I gaar var det rejsedag, vi forlod Siem Reap og satte kursen mod hovedstaden Phnom Penh. 6 timer i en lokal turistbus er noget enhver ville kunne oenske sig i 38 graders varme, men med et lille stop og friske forsyninger i form af lidt frugt, sjovt tyggegummi og anne I's lille diskusion med saelgerne om hvovidt hun havde faaet for mange Riel tilbage eller ej (kan vist ikke helt vaenne os til de raa-cheape priser hernede !!!) saa var vi bare klar til at tage turen all over again ;) Vi ankom ved sekstiden og tog ud at spise med gruppen taet ved floden.
I dag har vi besoegt Killing Fields, massegrave fra 1975-1978 under Pol Pot regimet. En haard oplevelse, der giver et klarere indtryk af det cambodianske folk og deres historie. Vi moedte een af de 3 overlevende, som stod i de bygninger, hvor han havde vaeret holdt som fange, utroligt at han bare stod der for at blive fotograferet!!! Vi sluttede dagen af med et besoeg paa det russiske marked hvor der, ja, er alt mellem himmel og jord - endda til en special price for you my dear :) haaber alt staar vel til derhjemme i kulden.. ja, cambodia er stadig hothothot!!! knus fra anne og anne
ps. det driller stadig med at faa uploadet nogle billeder, oev oev.
- comments
Inger Dehn Jeg skulle alligevel have gemt mig i rygsækken! Dog kunne jeg godt undvære slangekød, men så kan man jo bare snuppe propo..nå nej, det er jo Karls ord, jeg mener krokodillen eller kaenguruen. Vi har haft tø, lidt sne igen, men nu straaler solen, og vintergækkerne samt erantis har gemt sig under sneen, de er små, men de er der. Nu kan I jo glaede jer til stranden i morgen - det bliver da laekkert, ikk? Mor og far
Kaj Piilgaard Hej alt vel kan jeg læse det er fint, jeg har en lille oplysning hvis I kommer til Phuket så prøv Siam Sea Conoe sejltur med mulighed for havkano m.v. fuld valuta for pengene, husk at tjek www rejseliv.dk for info.
Kaj Piilgaard Er der en plan over hvor i skal rejse, fik ikke en plan så jeg kunne give tips, da jeg jo ikke har været i hele østen for over 20 år siden.
Anne Iversen Hej Kaj. Tusinde tak for jeres mail, og de gode raad. Lige nu leger vi luksus backpackere og rejser rundt paa en guidet tur. Jeg sender dig et link den tur vi er paa, saa kan du folege lidt med :) Vi er naaet til dag 9, hvilket vil sige at vi lige er ankommet til Ho Chi Minh City i Vietnam. Bagefter er det planen at vi vil tage en uges tid i Chiang Mai i Nordthailand, med noget trekking og saadan, og lave noget oehop i de sidste uger. Venligst Anne :) --> http://www.gapadventures.com/trips/indochina-discovery/ATID/2010/trip-details/