Profile
Blog
Photos
Videos
Saa er vi her igen!
Vores tur gennem Cambodia og Vietnam lakker mod enden, saa vi taenkte vi lige ville skrive et sidste blog-indlaeg om nogle af de sidste oplevelser, vi har haft her i den nordlige del af Vietnam.
Vi forlod Ho Chi Minh City om aftenen i et sleepertrain med kurs mod byen Nha Trang, hvor vi skulle have to overnatninger. Natten paa toget endte med at blive en utrolig hyggelig tur, da vores guide Dang paa mystisk vis fik fat i en guitar. Englaenderen Christoffer - gaar under navnet Chris - har spillet guitar i mange aar, og musikken viste sig at tiltraekke en stor del af gruppen. Inden laenge var der lejrbaalsstemning i den mikroskopiske sovekabine - bare uden lejrbaalet.
Byen Nha Trang viste sig at vaere en vidunderlig by kun et spytkast fra den Vietnamesiske kyst. Den foerste af vores 2 naesten hele dage i byen, tilbragte vi begge paa stranden - Nicolaj sammen med Chris og sander sammen med Rachel (fra Wales). Nicolaj og Chris tog desuden en taxa til byens to sevaerdigheden - de to templer. Dejligt med en afslappende dag. Om aftenen fulgtes vi alle sammen til en af Dangs favorit BBQ-restauranter, hvor gaesterne selv kokkerere menuen paa en mini-grill der placeres paa midten af bordet. Maden var total laekker, men stedets hyggiegne var bestemt ikke noget at skrive hjem om.
Aftenens middag resulterede da ogsaa i en, at en mindre del af gruppen i loebet af natten/morgenen havde nogle - skal vi sige interessante - toiletbesoeg. Det var ikke i naerheden af ligesaa slemt som Thailand, men Nicolaj var ikke paa toppen og tilbragte formiddagen i sengen. Sander tog med 3 andre (og Dang) paa cykeltur - der skulle have vaeret flere med, men en kombination af toemmermaend og maveproblemer afholdt resten fra at deltage. Selve cykkelturen gennem byen viste sig at blive en near-death-experience, eftersom faerdselslovene i Vietnam er guidelines mere end faktiske love. Paa turen saa vi de samme templer som Nicolaj og Chris havde set dagen foer.
Fra Nha Trang gik turen videre mod Hoi An i bus - en 12 timers over-night koeretur... Vi havde ikke koert mere end en time, foer natten havde faet en placering paa vores Top-10 liste over vaeste-naetter-nogensinde.
Hoi An er uden tvivl den meste hyggelige by vi har vaeret indtil videre. De smaa gaders idyl var en hel unik oplevelse vi ikke havde proevet foer. Det meste af vores ophold i Hoi An gik med at faa skraeddersyet to jakkesaet fra byens eftersigende bedste skraedder. Vi havde kun lige traadt ind i butikken, da vi blev overfaldet af en hel haer af hjaelpere, som ivrigt forsoegte at saelge os noget. Forskellen paa her og alle andre steder var bare, at de rent faktisk gik op i at give kunderne den bedst mulige oplevelse. Langt de fleste af os der handlede derinde blev bedt om at komme tilbage til indtil flere extra-fittings, saa de var helt sikre paa at det endelige produkt passede hundrede procent. Vi fik endda at vide, at vi kunne ikke behoevede at betale, hvis ikke det endelige produkt var tilfredsstillende. Det var i det hele taget en meget interessant oplevelse, og vi var begge tilfredse med vores skraeddersyede meget moerkeblaa jakkesaet.
Det andet hoejdepunkt i Hoi An var cykkelturen ud til rismarkerne, hvor vi blandt andet fik mulighed for at ridde paa en boeffel. Nicolaj fik sig en ridetur (jeg tror der er et par gode billeder). Cykelturen sluttede med en baadtur tilbage til selve byen, hvorfra vi noed et par stykker friskskaaret vandmelon og den flotte solnedgang.
Fra Hoi an videre til Hue - en mindre interessant byg. Vi blev enige om at vi naesten kunne smage foureningen, da vi gik paa gaden. En mindre behagelig oplevelse. Om eftermiddagen tog langt de fleste af os afsted paa en motorcykeltur ud af byen. Undervejs stoppede vi en 5-6 gange og saa blandt andet et ris-hoestnings-museum, den sidste konges grav, et fantastisk viewpoint og den game tiger/elefant arena. Da vi igen satte kursen mod byen begyndte det pludselig at regne - underligt nok en dejlig fornemmelse, det foeltes naesten som om vi var hjemme :) Om aftenen gik vi i byen og spillede en god gang pool, inden vi traette vendte tilbage til hotellet.
Vores sidste stop inden Hanoi var den smukke Halong Bai. Her tog vi paa baad tur ud for at se den smukke natur kun faa kilometer fra kysten (se billeder). Paa baaden fik vi en - efter Sanders mening - laekker frokost bestaaende at alt godt fra havet. Rejer, blaeksprutte, fisk og en speciel slags musling med ris og nudler som tilbehoer.
Nu er vi endelig kommet til Hanoi, den nordlige hovedstad i Vietnam. Vejret er blevet vaesentlig koldere, og indtil videre har det regnet. Eftersom det lige har vaeret nytaarsaften her (den 10. februar), holder alle butikkerne og musseerne lukket. I dag gik vi en tur rundt om soeen og saa paa de uendelig mange blomsterdekorationer, der er lavet i forbindelse med vietnamesernes indtraeden i det nye aar (2013 den gyldne slanges aar). Der er derfor ikke vildt meget at foretage sig her, og derfor har vi haft tid til at skrive et saa detaljeret blogindlaeg :)
I aften er den sidste aften med gruppen, saa vi skal ud og spise en stor og laekker afskedsmiddag. Efter maden skal vi paa en professionel kareoke-bar, hvor Dang har bestilt plads til os - det skal jo nok blive interessant :P Det bliver helt vemodigt at sige farvel til gruppen, fordi det er de mennesker der har vaeret vores familie de sidste 20 dage. Det er ikke noget vi glaeder os til, men vi er glade for de bekendtskaber vi har faeet undervejs :)
Nu har vi ikke mere at skrive for denne gang - KH fra os
- comments
Inger Kjær-Hansen Det er rigtig godt at læse, at I oplever en hel masse, og at I har det godt. Forsat god tur, pas på jer selv, når I nu skal ud for jer selv. Kh. Farmor Lunderskov
Nicolaj Hej farmor, livet er skoent lige for tiden, og vi faar som du nok har laest oplevet en masse. Vi skal nok love at passe godt paa hinanden :) Hvordan gaar det hjemme i kolde Danmark? Nicolaj
Inger Kjær-Hansen Vi kom hjem fra 2 uger i Sydspanien for 14 dage siden, så vi har nydt solen og varmen, men nu bliver det koldt i Dk. igen. Vi har det fint. Kh. Farmor