Profile
Blog
Photos
Videos
Mayan retreat, Chichen Itza og Piste
Da har enda to dager gaatt og paa den tiden har vi forflyttet oss endel mil i buss. !2 des dro vi med buss til en by som heter Valladoid. Der var vi bare lenge nok til aa bytte buss saa det er ikke saa mye aa si om stedet, annet at det virket som en hyggelig by. Vi tok bussen derifra til Piste, en mikroby som bare har en lang hovedgate med noen faa butikker og resturanter. Vi bodde paa et sted som heter yukatan mayan retreat, som laa noen kilometer utenfor byen. Der var et bare oss og en familie fra USA som bodde, og det var veldig stille og rolig der det laa litt ute i skogen. Badet var en vegg av palmeblader el.l som var satt opp rundt dusjen, vaken og doen. Det var ikke tak, saa det var litt som aa staa aa dusje midt ute i jungelen. Det var heller ingen spisesteder i naerheten, og etter aa ha reist hele dagen orket vi ikke aa reise inn til Piste igjen. Middagen ble derfor veldig enkel, vi tok det de hadde i kiosken: loff, bonner og smelta ost paa glass. I teltet hadde vi en tjukk oppblaasbar madrass og elektrisk lys. Luksus! Eneste minuset var at det bli iskaldt paa natten, det regnet og blaaste saa vi kjempet om det ene teppet vi hadde. Helene endte tilslutt opp med to lag ullundertoey og lue.
Da morgenen endelig kom til vi en taxi inn til piste (kostet 15 pesos = ca7,5 nkr) Hvor vi booket inn paa et nytt hostell. De er veldig fleksibla naar det gjelder ut og innsjekkingstider her borte. Vi kom 9.30 paa morgenen uten aa ha sagt ifra paa forhaand, og det var ikkenoe problem. Standarden var litt hoyere her enn paa det forrige, to store gode senger og eget bad paa rommet. Men ikke varmt vann og ikke vann i doen. Etter innsjekking gikk vi ca 1 km, til chichen itza, en park med mange ruiner og spor etter mayabosetningen som var her paa ca 600 tallet. Det var noen store og mange smaa pyramidelignende bygninger, alt i alt veldig interessant. (Men veldig mange turister) Vi er fortsatt litt dognville saa vi har vel ikke lagt oss etter 21 enda, og ligger stort sett vaakne fra rundt kl 6 og venter paa at sola skal staa opp. Saa gikk vi tilbake til Piste, hvor vi var de eneste hvite igjen. Alle turistene i chicen itza kjorer i store busser fra de stoerre hotellene som ligger rundt i omraadet. Vi spiste en litt kjip middag og sovnet foer kl 21, igjen.
14 desember var vi igjen oppe foer sola. Det var en gal katt utenfor vinduet vaart som hoertes ut som en unge som hylte, saa det var umulig aa sove lenger. Vi tok god tid til pakking og trasket bort til busstasjonen. Der kjoepte vi billetter til Merida, 2 1/2 time for 30 nkr hver.
- comments